Nauka

Wrocław pokazuje, jak skuteczne łączyć naukę i technologię

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2015 22:22
Nowoczesne badania naukowe idą w parze z nowoczesnymi technologiami - coraz częściej także w Polsce. Tak mówi profesor Agnieszka Zalewska, szefowa rady prestiżowego ośrodka badawczego CERN w Genewie.
Audio
  • Skuteczne łączenie nauki i technologii - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Rafał Motriuk
Wrocław pokazuje, jak skuteczne łączyć naukę i technologię
Foto: flickr/cypherspace

Profesor Zalewska odwiedziła Wrocławski Park Technologiczny, gdzie produkowane są urządzenia wykorzystywane w zaawansowanych badaniach naukowych.

Te tak zwane folie GEM zostały opracowane właśnie w CERNie; teraz produkowane są we Wrocławiu i wysyłane do różnych ośrodków badawczych w tym do samego CERN-u i działającego tam potężnego akceleratora - Wielkiego Zderzacza Hadronów. To przykład ważnego dla biznesu i nauki transferu technologii.

Folie wyglądają trochę jak designerskie, płaskie, częściowo przezroczyste kwadratowe kafelki. W rzeczywistości wzmacniają one sygnały uzyskiwane w różnego rodzaju detektorach - tak, by naukowcom łatwiej było je analizować. Profesor Zalewska mówi IAR, że rozwój technologiczny to rezultat połączenia naukowej teorii i praktyki: - Pierwszorzędne badania naukowe idą zawsze w parze z wysokimi technologiami i z dokonywaniem skoków technologicznych - wyjaśnia.

Sztandarowy przykład to wynalezienie współczesnego internetu, czyli protokołu www przy okazji prowadzenia eksperymentów fizycznych właśnie w ośrodku CERN.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA CERN technologie
Czytaj także

Naukowcy odnaleźli archaiczną... stronę internetową

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 11:27
Pracownicy ośrodka badawczego CERN w Genewie po tygodniach poszukiwań znaleźli cenny dokument. Nie są to starożytne manuskrypty, ale jedna z pierwszych stron internetowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po raz pierwszy w historii szefem CERN została kobieta

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 20:58
Włoska fizyczka Fabiola Gianotti została wybrana na szefa jednej z najważniejszych instytucji naukowych na świecie, ośrodka badawczego CERN w Genewie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentne zegarki mogą być celem ataków hakerów

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 17:27
Eksperci technologicznego koncernu HP przetestowali dziesięć tego typu zegarków i doszli do wniosku, że ich zabezpieczenia nie są wystarczające.
rozwiń zwiń