Nauka

Australijski biznesmen ogłasza, że jest twórcą bitcoina

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 11:11
Australijski przedsiębiorca Craig Wright oświadczył, że to on jest twórcą wirtualnej waluty bitcoin. Do tej pory nie było oficjalnie wiadomo, kto wymyślił ten nowy system płatniczy, bo Australijczyk używał pseudonimu Satoshi Nakamoto.
Audio
  • Australijczyk ujawnia, że to on jest twórcą bitcoina - IAR, Rafał Motriuk
Możliwe, że już niedługo bitcoinem będzie można zapłacić w tradycyjnych sklepach czy w restauracjach
Możliwe, że już niedługo bitcoinem będzie można zapłacić w tradycyjnych sklepach czy w restauracjachFoto: Depositphotos

Po latach ukrywania się, biznesmen ujawnił swoją tożsamość w rozmowie z BBC oraz z magazynami „The Economist” i „GQ”. Na oczach dziennikarza BBC do komputera wpisał także tajny klucz, który potwierdził, że to on jest Satoshim Nakamoto.

W rozmowie z BBC Wright powiedział: - Jedni w to uwierzą, inni nie. Tak naprawdę nie bardzo mnie to obchodzi. Miałem pomoc innych ludzi, ale to ja byłem główną postacią tego projektu.

Dodał, że nie zależy mu na sławie ani pieniądzach, że w życiu nie przyjmie żadnego wyróżnienia, nawet nagrody Nobla i już nigdy nie wystąpi przed kamerą. Podkreślił, że ujawnia tożsamość dla świętego spokoju swojej rodziny, znajomych i pracowników. Obserwatorzy zwracają uwagę, że Craig Wright był niedawno przedmiotem śledztwa australijskiego urzędu podatkowego.

Bitcoin to globalna elektroniczna waluta w postaci wirtualnych żetonów. W większości krajów nie jest uznawana za równorzędną z tradycyjnymi walutami i jest nieregulowana lub dozwolona. Określenie statusu prawnego bitcoina wzbudza spore kontrowersje.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie bitcoin
Czytaj także

Będzie można zarobić na chodzeniu pieszo

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 20:10
Umożliwią to tak zwane „pieszodolary”, czyli wirtualna waluta, którą właśnie wprowadza na rynek dwójka wynalazców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dubaj będzie drukował domy w 3D

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 12:00
25 procent nowych budynków, które zbudowane zostaną w Dubaju do 2030 roku, powstanie z wykorzystaniem drukarek 3 D. Miasto, znane z najwyższego budynku świata, chce teraz zostać liderem wykorzystania nowoczesnych technologii.
rozwiń zwiń