Nauka

Masz wielu znajomych na Facebooku? Możesz być narcyzem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 11:25
Najnowsze badania wskazują, że częste aktualizowanie swojego statusu i posiadanie ogromnej liczny wirtualnych znajomych niekoniecznie jest dobrym objawem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Facebook.com

Im użytkownik Facebooka ma więcej znajomych i częściej się tam wpisuje, tym większe prawdopodobieństwo, że jest "społecznie destrukcyjnym" narcyzem.

Po raz kolejny Facebook daje okazję do badań naukowych. Badacze z Western Illinois University, którzy przeprowadzili badanie, zwrócili uwagę na dwa najbardziej niebezpieczne dla społeczeństwa elementy narcyzmu: potrzeba bycia w centrum uwagi i swoisty ekshibicjonizm (grandiose exhibitionism - GE) oraz oczekiwanie szacunku ze strony innych osób, chęć manipulowania nimi i ich wykorzystywania (entitlement/exploitativeness - EE).

Badanie, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Personality and Individual Differences", zostało przeprowadzone na grupie 294 osób w wieku od 18 do 65 lat korzystających z Facebooka. Okazało się, że im dany uczestnik badania miał wyższy wynik na skali GE, tym miał większą liczbę znajomych na Facebooku (jeden z respondentów miał ich ponad 800), a respondenci z wysokimi wynikami na obu skalach częściej akceptowali prośby o przyjęcie do grona znajomych od całkowicie obcych osób. Poza tym badani, u których stwierdzono wysoki stopień narcyzmu, generalnie częściej aktualizują na Facebooku swój status oraz oznaczają się na zdjęciach.

Inne badania wskazują, że 150 osób to optymalna liczba znajomych na Facebooku - tylko wówczas rzeczywiście ich kojarzymy i jesteśmy w stanie wchodzić z nimi w interakcję. (ew)

Zobacz więcej na temat: Facebook psychologia
Czytaj także

Uciążliwe maile zakończą znajomość

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 10:45
Naukowcy badają, dlaczego kończą się facebookowe znajomości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomyśl zanim napiszesz na "Fejsie"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 15:16
Internetowy ekshibicjonizm grozi poważnymi i nieodwracalnymi zmianami wizerunku, i to niekoniecznie na lepsze, o czym przekonywała w Czwórce psycholożka Anita Bartnicka-Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Facebook 2009-2011: robimy się nieufni

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 22:20
Częściej usuwamy znajomych i zdjęcia; żałujemy postów - tak można wnioskować z raportu Pew Internet & American Life Project na temat zmian w zachowaniach użytkowników Facebooka i podobnych serwisów w ostatnich dwóch latach.
rozwiń zwiń