Nauka

Okna, które chłodzą lub grzeją

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 12:20
Naukowcy z USA opracowali powłokę okienną umożliwiającą zatrzymywanie lub przepuszczalnie podczerwonej części widma światła słonecznego. Powłoka taka pozwala na schładzanie pomieszczeń latem i ogrzewanie ich zimą.
Okna, które chłodzą lub grzeją
Foto: fot. Matěj Baťha/Wikimedia Commons/CC

Zespół naukowców z Lawrence Berkeley National Laboratory opracował nowy typ powłoki na szyby okienne. Umożliwia ona schładzanie pomieszczeń w czasie upałów i przepuszczanie jak największej ilości światła w porze zimnej, aby ocieplić pomieszczenie. Jak powiedziała New Scientist kierująca badaniami Delia Milliron, wicedyrektor działu Molecular Foundry w Lawrence Berkeley National Laboratory powłoka jest oparta na nanokrzyształach. Pozwala ona na filtrowanie promieniowania podczerwonego i całkowicie przepuszczanie widzialnej części widma świetlnego.

Transmisje widma w bliskiej podczerwieni można regulować przykładając do powłoki prąd o napięciu kilku woltów. W dni zimne zarówno bliska podczerwień jak i widzialna część widma przechodzą przez powłokę bez przeszkód, natomiast napięcie to przyłożone w dzień ciepły powoduje iż bliska podczerwień jest pochłaniana, zaś widzialna część widma przechodzi przez szybę okienną.

Zespół badaczy pod kierownictwem Delii Milliron użył do tego celu nanokryształów tlenku cynowo-indowego. Nanokryształy wymieszano w roztworze, co którego dodano rozpuszczalnika, umożliwiając stworzenie stabilnej warstwy pokrycia szyby okiennej. Elektrony z cyny znajdującej się w związku po przyłożeniu napięcia umożliwiają absorpcję podczerwieni; kiedy napięcie zostaje przyłożone zmienia się koncentracja elektronów w związku, co ułatwia absorpcję wielkiej części światła podczerwonego.

Według National Public Radio (NPR) nowe okna pojawią się nie tylko w biurach. Jak powiedział NPR, Stephen Selkowitz, kierujący działem technologii budowlanych w Lawrence Berkeley National Laboratory nowa technologia może zredukować wydatki na energię i systemy ogrzewania oraz chłodzenia we wszystkich typach budynków, także mieszkalnych, co kosztuje w USA właścicieli budynków 40 mld USD rocznie.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: USA
Czytaj także

Ekologiczne słońce

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 06:24
Może opalać ciała, ogrzewać domy, wysuszać zalane tereny, wytwarzać prąd elektryczny, a nawet chłodzić. Tanio i ekologicznie, nie powodując wydzielania trujących substancji. Możliwości wykorzystania słońca w gospodarce i budownictwie przybywa z każdym dniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budownictwo pasywne

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 06:25
Pasywność jest podstawowym rozwiązaniem dla budownictwa ekologicznego, żeby żyć bez kłopotów energetycznych i pokryć wszystkie potrzeby użytkowników energią odnawialną. To nasza przyszłość. Inny rodzaj budownictwa wynika z niewiedzy bądź z głupoty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda na kolektory słoneczne

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 06:24
Polska zmuszona jest do korzystania ze wszystkich źródeł energii odnawialnej. Słońce świeci również na naszym niebie, więc energia z niego pozyskiwana jest łatwo dostępna. Solary to droga inwestycja, ale w późniejszym użytkowaniu bardzo opłacalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy kochają słońce

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 08:38
O ponad 20 procent urośnie w tym roku polski rynek urządzeń dla energetyki słonecznej. W przyszłym nie będzie gorzej.
rozwiń zwiń