Nauka

Twój wybór menu może ocalić gatunki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 21:00
Jedzmy ryby, ale nie te, którym grozi wyginięcie. WWF opublikował listę ryb, które bez problemu można kupować, a także tych, których populacja jest zagrożona. Ekolodzy przygotowali też specjalną książkę kucharską z rybnymi przepisami. Mówią, że "decyzja o tym, co dziś zjesz na obiad, może zmienić świat".
Audio
  • Jak przygotować rybę? Część 2 (IAR/Kamil Szwarbuła)
  • Jak przygotować rybę? Część 1 (IAR/Kamil Szwarbuła)
Twój wybór menu może ocalić gatunki
Foto: Pexels/CC

Ekolodzy powtarzają, że ryby są zdrowe. Charakteryzują się bardzo korzystnym składem aminokwasów. Są bogate w kwasy omega-3, które sprzyjają wzmocnieniu odporności i łagodzą procesy zapalne. A jak je dobrze przygotować na obiad?

Kucharz i dziennikarz kulinarny Grzegorz Łapanowski w szczególności poleca świeże ryby. Można je poznać po zapachu. W zależności od akwenu, w którym występują, powinny pachnieć morzem lub jeziorem. Do tego powinny mieć czerwone skrzela, błyszczące oczy, a także jędrne mięso. Warto też handlarza spytać o datę połowu ryby. Takie informacje powinny być na skrzynkach, w których one przyjechały. Kucharz poleca ryby mrożone jeszcze na statku, zaraz po złowieniu. Po rozmrożeniu powinny być praktycznie jak świeże.

Kucharz Jerzy Sobieniak uważa, że jest jeden uniwersalny sposób na przygotowanie każdej ryby. Kluczem jest wysoka temperatura i krótki czas. Sugeruje pieczenie w 200 a nawet 250 stopniach Celsjusza przez około sześć minut. Przed włożeniem ryby do piekarnika trzeba ją też wcześniej wyciągnąć z lodówki, aby nabrała temperatury pokojowej. - To jest delikatne mięso, więc się go nie marynuje. Wystarczy sól, pieprz i trochę oliwy. Następnie owijam rybę w pergamin i wkładamy do piekarnika - radzi.

WWF opublikował listę ryb, które bez problemu można kupować, a także tych, których populacja jest zagrożona. Wyginięcie grozi również bardzo popularnym w Polsce gatunkom, takim jak halibut, miruna, morszczuk, sola czy węgorz. Pełną listę można znaleźć na stronie www.ryby.wwf.pl. Tam też można znaleźć darmową książkę kucharską "Ryby wybrane".

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA WWF ekologia
Czytaj także

Kraków zimą niebezpieczny dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 23:55
W okresie grzewczym powietrze w mieszkaniach krakowian jest tak samo, a czasami nawet bardziej zanieczyszczone rakotwórczymi węglowodorami aromatycznymi niż na zewnątrz – wynika z analiz specjalistów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zutylizować baterie?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 13:11
Pytanie pozorne banalne, a tak naprawdę mało kto zna na nie odpowiedź. We wtorek powiemy wam, co zrobić ze zużytymi bateriami?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy biją na alarm. Plastik zalewa oceany

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 23:34
Naukowcy zbadali, ile plastikowych odpadów trafia do oceanów każdego roku. Ich zdaniem jest to osiem milionów ton.
rozwiń zwiń