Nauka

Trudne życie bez odcisków palców

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 11:50
Nowa technologia pozwoli na podstawie pozostawionych na miejscu przestępstwa odcisków palców ustalić, czy podejrzany brał narkotyki lub miał od czynienia z materiałami wybuchowymi. Co jednak, kiedy podejrzany w ogóle nie ma linii papilarnych?

O nowej metodzie badania odcisków palców informuje serwis "BBC News/Technology". Umożliwia identyfikację dotykanych substancji oraz wydzielin gruczołów potowych na opuszkach palców opracowali naukowcy z Sheffield Hallam University. W ten sposób można się dowiedzieć więcej o działaniach i nawykach podejrzanego.

Każdy odcisk palca jest nie tylko zbiorem linii, ale i materialnym śladem, zawierającym materiał z powierzchni skóry oraz wydzieliny jej gruczołów. Jednak dotychczasowe policyjne metody pozwalały tylko na porównywanie układu linii z policyjnymi bazami danych. Dlatego osób nigdy nienotowanych nie da się zidentyfikować w ten sposób. I dlatego od osób ubiegających się o amerykańską wizę odciski pobierane są profilaktycznie.

Nowa metoda opiera się na wielokrotnym rejestrowaniu obrazu odcisku przy użyciu metody zwanej Mass Spectrometry Imaging, która pozwala zobrazować rozmieszczenie różnych substancji. Potrzebny jest specjalny proszek, który pozwala zdjąć odciski ze szkła, drewna, metalu i skóry.

Następnie na proszek rozpyla się rozpuszczalnik, co prowadzi do powstania kryształów, zawierających substancje chemiczne. Dzięki temu można wykryć między innymi narkotyki, używki, kosmetyki czy materiały wybuchowe. Podczas jednej z prób naukowcy wykazali, że badany trzymał w ręce prezerwatywę, podczas innej - że pił kawę. Technologia powinna trafić do policyjnej praktyki w ciągu dwóch-trzech lat. 

Trudne życie bez odcisków

Tymczasem serwis Discovery News donosi, że nie wszyscy ludzie rodzą się z liniami papilarnymi i wyjaśnia, dlaczego. Naukowcy właśnie to odkryli.

Zwykle linie na naszych palacach powstają w 24 miesiący rozwoju płodu i nie zmieniają się już do śmierci danej osoby. Jedna mutacja w genach może jednak doprowadzić do tego, że człowiek rodzi się z gładkimi opuszkami. Naukowcy odkryli to, badając 16 spokrewnionych ze sobą osób, które nie miały linii papilarnych. Okazało się, że wszystkienie posiadały jednej mutacji genowej w rejonie SMARCAD1.

Oczywiście, brak odcisków palców jest przeszkodą w wykryciu zbrodni, jeśli dokonała jej osoba bez wspomnianej mutacji. W USA celnicy mają już nawet nazwę dla tej mutacji genetycznej: choroba opóźniająca wjazd ("immigration delay disease").

Badacze zdecydowali się na zbadanie przyczyny nie posiadania linii papilarnej właśnie na przykładzie szwajcerskiej kobiety, która miała olbrzymie problemy z wjazdem na teren USA. Naukowe wyjaśnienie braku odcisków może ułatwić życie osobom takim, jak ona. 

Problem celników jednak pozostaje: co ma być bezbłędnym identyfikatorem takich osób?

(ew/pap/News.discovery.com)

Czytaj także

Odcisk wyśpiewa wszystko

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2009 11:51
Nowa metoda może się stać przełomem w kryminalistyce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowa fikcja wkracza do życia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 21:33
Odcisk palca, układ żył dłoni, wygląd tęczówki oka - biometria zbada wiele cech człowieka, byle uchronić nas przed oszustami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z DNA wynika, że blondynka

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 06:00
Określenie na podstawie DNA, czy morderca jest brunetem, czy blondynem, jest już możliwe nie tylko w serialu kryminalnym. Polsko-holenderski zespół badawczy opracował na to nową metodę kryminalistyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odciski palców - twój dowód osobisty

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 10:30
Prawdopodobieństwo powtórzenia się tego samego układu cech na opuszce palca człowieka jest jak jeden do sześćdziesięciu czterech miliardów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odciski palców zdradzą całą prawdę

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 11:44
– Jeżeli ktoś będzie chciał zrzucić na kogoś odpowiedzialność, podkładając na miejscu przestępstwa jego linie papilarne, to my na pewno to odkryjemy – przyznaje ekspert daktyloskopii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewolucja w daktyloskopii. Specjaliści rozwiążą tajemnice dawnych zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 18:55
Australijscy naukowcy opracowali nową metodę odczytywania starych odcisków palców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odciski palców zdradzą nawet po latach

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 07:00
Australijscy naukowcy opracowali nową metodę odczytywania starych odcisków palców. Umożliwi ona ponowne zbadanie nierozwiązanych zbrodni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszyscy jesteśmy mutantami

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 11:00
Kiedy rodzice przekazują nam geny, pojawia się średnio 60 błędów. Każdy z nas nosi w sobie mniej więcej tyle genetycznych mutacji, wynika z najnowszych badań. A zatem wszyscy, z genetycznego punktu widzenia, jesteśmy zmodyfikowani.
rozwiń zwiń