Na 14. edycję Biennale Sztuki Mediów WRO 2011 artyści z ponad 70 krajów zgłosili 2000 prac. Dzięki temu w programie znalazły się liczne wystawy, projekcje, koncerty i spektakle-performance stworzone w latach 2009-2011.
Tegoroczna edycja rozpocznie się 10 maja i potrwa aż do września – będzie zatem najdłuższą z dotychczasowych, odbywających się od 1989 roku imprez. To najstarszy i największy w Polsce festiwal, na którym prezentowana jest sztuka nowych mediów.
Organizatorzy festiwalu pragną pokazać, jak dużo się w niej dzieje, jak różnych obszarów dotyczy, jak wiele alternatyw daje. Dlatego głównym hasłem Biennale jest "Alternative Now". Festiwal podejmuje kwestie przenikania się kultury popularnej i wysokiej, globalnej i lokalnej, komercyjnej i niezależnej; stawia pytanie o rolę artysty w epoce nowych technologii i mediów.
W programie odnajdziemy wystawy, koncerty, spektakle-performance, interaktywne instalacje wideo, obiekty, działania softwarowe i audiowizualne, filmy. To, co je łączy to właśnie sztuka mediów. Zaprezentowane zostaną dokonania artystów z różnych krajów, dzieła renomowanych twórców, ale też tych młodych, dopiero debiutujących. Z 2000 zgłoszeń Piotr Krajewski, dyrektor artystyczny festiwalu wraz z zespołem wybrał te, które zostaną pokazane publiczności. W tym roku przewidziano również pulę 35 tysięcy złotych na nagrody Biennale (Nagrodę WRO przyznawana przez dyrektora festiwalu oraz Nagrodę Krytyków).
Inauguracja festiwalu już 10 maja. O 17.00 zostanie otwarta wystawa "Moving Stories": sześciu artystów (Candice Breitz, Mihai Grecu, Nicolas Provost, Rainer Gamsjäger, MASBEDO i Paweł Janicki), stosujących zróżnicowane strategie pracy z ruchomym obrazem oraz mediami elektronicznymi, zaprezentuje swe prace w Centrum Sztuki WRO. To nie jedyna z wtorkowych atrakcji. Wystawy WRO zostaną również zainaugurowane w Muzeum Narodowym, Pasażu Pokoyhof, Galeriach EMDES i Entropia, Atelier WRO, a o 14.30 w kinie Helios można będzie zobaczyć pierwszy film, "Od ekstazy do zachwytu. 50 lat innego kina hiszpańskiego". Impreza opanuje cały Wrocław.
Specjalnym gościem festiwalu będzie amerykański teoretyk nowych mediów, Lev Manovich. Warto też zwrócić uwagę na wystawę Stelarca: ten austriacki artysta przedmiotem sztuki uczynił swoje ciało.
1 czerwca wystartuje także Małe WRO – Interaktywna Platforma na Rynku skierowana do najmłodszych. Dzieci, przemieszczając się po kolorowych polach, będą mogły tworzyć dźwięki wynikające z gry barwą, przestrzenią, ruchem. To kolejna ciekawa propozycja dla maluchów, jaka pojawia się na kulturalnej mapie Polski.
Biennale WRO jest organizowane przez Fundację WRO Centrum Sztuki Mediów, obecnie jako jeden z projektów Centrum Sztuki WRO.
Aby uczestniczyć w wydarzeniach festiwalu, należy odebrać bezpłatny karnet imienny w Centrum Sztuki WRO, po wcześniejszej rejestracji na ich stronie lub w siedzibie CS WRO.
Patronat medialny nad 14. Biennale Sztuki Mediów WRO 2011 objęła radiowa Dwójka.
O idei tegorocznego Biennale z Pawłem Janickim z Piotrem Krajewskim rozmawiał Grzegorz Chojnowski (w trakcie rozmowy zaprezentowaliśmy fragmenty pracy Pawła Janickiego).
Piotr Krajewski – dyrektor i twórca Biennale Sztuki Wro – był również gościem wtorkowego "Poranka Dwójki". Rozmówca Piotra Kędziorka opowiadał m.in. o programie festiwalu (w tym o projektach specjalnych), o artystach polskich i zagranicznych, którzy pojawią się we Wrocławiu.
Aby wysłuchać rozmów, wystarczy kliknąć w odpowiednie ikony dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.