Kultura

Wszystkie twarze śmierci

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 17:08
Zdarzało się, że za życia nikt nie zrobił im zdjęcia. Trudno się dziwić bliskim, że po śmierci chcieli mieć po nich jakąś pamiątkę. Jacek Dehnel opowiadał w Dwójce o fotografii post mortem.
Audio
Wszystkie twarze śmierci
Foto: flickr, domena publiczna/State Library of New South Wales

Historia tego typu fotografii sięga XIX wieku, czasów pierwszych dagerotypów. Początki to wiktoriańska Anglia i Stany Zjednoczone; później ta praktyka stała się najbardziej popularna w krajach Europy Wschodniej. Na terenach wiejskich i w małych miasteczkach przetrwała najdłużej, do lat 40. XX wieku, a czasem i dłużej.
Zmarłych stylizowano na żywych, otwierano im oczy lub domalowywano źrenice na zamkniętych powiekach; układano na specjalnych podpórkach, sadzano na krzesłach lub fotelach w towarzystwie rodziców, rodzeństwa lub ulubionego zwierzęcia.
- To nie była próba oswojenia się ze śmiercią, bo ludzie wtedy byli z nią znacznie bardziej oswojeni niż my - mówi pisarz Jacek Dehnel - Odejście kogoś z rodzeństwa, kogoś z dzieci nie było postrzegane jako aż taki dramat, aż takie zaburzenie naturalnego porządku, jak dziś. To nie znaczy, że ci ludzie byli zimni, albo że nie przechodzili przez żałobę. Ze śmiercią bliskiego liczono się znacznie bardziej niż my się dzisiaj liczymy.
Ludzie wiedzieli, że pamięć jest ułomna, że rysy twarzy, nawet tej najukochańszej osoby, ulatują z pamięci. "Powinniśmy mieć coś, co pozwoli ją zachować" - myśleli.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Piosenka z rekomendacją Jacka Dehnela

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 14:16
W tym tygodniu o swoich ulubionych piosenkach opowiada ceniony poeta, pisarz i tłumacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia jednego zdjęcia: autoportret Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 14:31
Niemal wszystkie autoportrety Witkacego są zagadkowe. Na jednym z nich, wykonanym w latach 1915 -1917 artysta przedstawił siebie wraz z czworgiem swoich własnych lustrzanych odbić. Poznaj fascynującą historię tego zdjęcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jej zdjęcia chcieli mieć wszyscy. Odeszła rok temu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 09:17
Zasłynęła z fotografii portretowej. Była autorką zdjęć znanych ludzi ze świata teatru, filmu, kultury i sztuki. Zofia Nasierowska, wybitna fotografka, zmarła 3 października 2011 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas pożegnań, czas wspominania

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 10:00
1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych, Dwójka zaprasza do wysłuchania wspomnień o ludziach kultury, którzy odeszli w tym roku.
rozwiń zwiń