Kultura

Łódź: dzieciaki robią graffiti za pieniądze z ministerstwa

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 11:30
W sobotę w Łodzi odbędzie się finał 3. edycji projektu "Graffiti - sztuka miasta". W tym roku w warsztatach street artu udział wzięło ponad stu uczestników z Łęczycy, Piotrkowa Trybunalskiego, Sieradza oraz Łodzi. Najlepsi "kursowicze" namalują mural na terenie Domu Dziecka nr 1.
Uczestniczka projektu Graffiti - sztuka miasta
Uczestniczka projektu "Graffiti - sztuka miasta"Foto: graffiti-sztukamiasta.pl

W polskich miastach na każdym kroku można znaleźć wiele przykładów nielegalnego graffiti, które niszczy i szpeci mury. Prowadzi to do wniosku, że niezmiernie ważne jest edukowanie młodzieży z zakresu estetyki oraz wychowywanie w poczuciu odpowiedzialności za przestrzeń publiczną. Dlatego też warsztaty rozpoczęły się od teoretycznego przygotowania uczestników przez wykładowców łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz : Jacka Czekańskiego i Tomasza Musiała. Warsztaty dotyczyły nie tylko projektowania plastycznego, m.in. posługiwania się rysunkiem i kolorem, ale także poruszały problem szacunku dla zastanej architektury oraz poszanowania własności publicznej i prywatnej.

Kolejnym elementem projektu były zajęcia praktyczne poprowadzone przez profesjonalnych twórców street artu, a także warsztaty wokalno-muzyczne z udziałem artystów hip hopu i beatboxu. Interaktywne warsztaty edukacyjne miały na celu wyłonienie uzdolnionej młodzieży, która wspólnie z artystami wykona wielkopowierzchniowy mural o tematyce zaproponowanej przez miejscową społeczność.

Wszystkie etapy projektu "Graffiti – sztuka miasta 3" wzbogacały imprezy o charakterze rodzinnego festynu z happeningami, zabawami artystycznymi i konkursami oraz spotkaniami z twórcami street artu, hip-hopu i beatboxu.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(graffiti-sztukamiasta.pl/PAP)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Graffiti: farbą w miejską tkankę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 11:30
Kiedy chodzą po ulicach i nie mają flamastra w kieszeni, czują się źle. Grafficiarze ingerują w przestrzeń zabudowaną. Liczą się ci, których kreatywność i wyobraźnia nie zna granic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Street art w galerii

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 12:49
Czy sztukę ulicy i graffiti można pokazać w galerii? Tak – miejscem, w którym się to udaje jest galeria V9, stworzona przez Fundację Vlepvnet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Graffiti to? Czy sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2011 13:47
Czym różni się dzieło "One nation under CCTV" Banksy'ego od zwykłego graffiti? Interpretacji tego malowidła podejmie się dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Banksy: co zmaluje, inni zaraz zamalują

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 10:07
"Jeden naród pod kamerami CCTV" - takim napisem na ścianie londyńskiej kamienicy artysta sprzeciwiał się miejskiemu monitoringowi. Sam malował pod okiem kamer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym żyje ulica? Najlepszy street art w 2011!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 13:50
Wielkie drewniane spinacze w parku, mikroskopijne blokowiska, optyczne iluzje na murach. Artyści ulicy tworzyli w tym roku zachwycające rzeczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wehikuł" i graficiarze

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 13:36
Na ścianach zrujnowanych od wojny kamienic na warszawskiej Woli pojawił się z początkiem lat 70. dziwny zestaw postaci: białych konturów, wymalowanych pospiesznie farbą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roa na Katowice Street Art Festival

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 14:52
Na całym świecie Roa umieszcza na ścianach domów ogromne wizerunki czarno-białych zwierząt. Belgijski grafficiarz będzie działał teraz na Śląsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ktoś uszkodził kontrowersyjne graffiti

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 21:20
W nocy z niedzieli na poniedziałek na ścianie sklepu Poundland (wszystko za funta) w Londynie pojawiło się graffiti przedstawiające azjatyckiego chłopca.
rozwiń zwiń