Kultura

Bajka Masajska zapisana na fotografiach

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 09:00
W krakowskiej Galerii Pauza można oglądać fotografie Macieja Cieślaka, które są ilustracją pewnej afrykańskiej bajki archetypicznej.
Audio

Tradycyjne plemiona afrykańskie od setek lat przekazują sobie stare bajki i opowieści. Ponieważ nie są zapisywane, giną bezpowrotnie. W kwietniu 2010 polski fotograf Maciej Cieślak dotarł do jednego z takich plemion (Masajów zamieszkujących terytorium Kenii), zaprzyjaźnił się z się z jego członkami, dzięki czemu stał się powiernikiem ich opowieści. A że najlepiej czuje się za obiektywem, to postanowił za pomocą za pomocą fotografii opowiedzieć zasłyszane historie. 

Tak właśnie narodził się pomysł na projekt „Bajka Masajska”, który  jest fotograficzną ilustracją jednej z afrykańskich bajek archetypicznych.

–  Bajka opowiada o młodym chłopcu i jego siostrze, którzy tracą rodziców. W spadku po nich otrzymują stado krów, jedna z nich jest wyjątkowa. Pewnego dnia, ktoś kradnie zwierzę. Chłopiec musi zmierzyć się z przeciwnościami losu, by krowę odzyskać. Po drodze przeżywa wiele przygód, które pozwalają mu z chłopca, stać się mężczyzną – mówi Karolina Leonowicz z krakowskiej Galerii Pauza w której można oglądać wystawę „Bajka Masajska”.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 9 lutego.

/

Aby dowiedzieć się więcej na temat "Bajki Masajskiej", wystarczy kliknąć w dźwięk w boksie Posłuchaj po prawej stronie. Z Karoliną Leonowicz rozmawiała Agnieszka Obszańska z Programu Trzeciego Polskiego Radia.

(mz) 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kultura jest cyfrowa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 08:00
O działalności Narodowego Instytutu Audiowizualnego mówi jego dyrektor Michał Merczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każda ściana jest inna

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 08:05
Street art wymaga profesjonalnego podejścia. Trzeba znać się na ścianach, mieć wizję i odpowiednie narzędzia – mówią artyści.
rozwiń zwiń