Kultura

Wstrząsające świadectwo ze Strefy Gazy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 15:42
- Każda wojna, okupacja i kolonizacja powinna być naszym problemem. Mamy obowiązek im się przeciwstawiać. Okupacja Palestyny jest naszą sprawą - pisze Ewa Jasiewicz. Weź udział w spotkaniu z autorką książki-reportażu "Podpalić Gazę".

Działalność autorki na bliskim Wschodzie jest jednym z ważniejszych powodów, dla których na spotkanie z nią w Łodzi, Krakowie lub w Warszawie po prostu trzeba się wybrać.

Ewa Jasiewicz jest brytyjską dziennikarką pochodzenia polskiego i aktywistką ruchów pokojowych i broniących praw człowieka. Jej reportaże z Iraku i Palestyny ukazały się w "The Guardian", "The Independent", "The Daily Telegraph" i "Le Monde Diplomatique".

W latach 2003–2004 przez dziewięć miesięcy przebywała w okupowanym Iraku, pracując jako freelancerka i aktywistka, pomagała też organizować związki zawodowe w sektorze naftowym.  

Kilkakrotnie uczestniczyła w rejsach wiozących pomoc humanitarną do Strefy Gazy. Na przełomie 2008 i 2009 roku znalazła się w nielicznej grupie reporterów, którzy na własnej skórze doświadczyli izraelskiej inwazji znanej jako operacja "Płynny ołów".

Okładka

"Podpalić Gazę" jest zapisem tamtych wydarzeń. To prawdziwy "Raport z oblężonego miasta". Autorka pojechała tam jako koordynatorka Ruchu Wolna Gaza, którego celem było przerwanie ówczesnej blokady Strefy przez wojska izraelskie. Żywność, leki, materiały przemysłowe - wszystko przemycano do Gazy tunelami, które Izraelczycy systematycznie niszczyli. Walka o byt przedstawiana była jako działania terrorystyczne.

Jasiewicz oddaje atmosferę życia w Strefie Gazy - opisy śmierci dziesiątków niewinnych Palestyńczyków sąsiadują z relacjami o kolejnych nalotach lub patrolach oraz ze wspomnieniami dawnych upokorzeń, a obficie przytaczane statystyki uderzają nierównym rozłożeniem liczby ofiar, ilości i jakości uzbrojenia.

Ewa Jasiewicz książką "Podpalić Gazę" rozbija stereotyp "islamskiego terrorysty", bo okazuje się, że to, co myślimy, że wiemy o "terroryzmie", staje się skomplikowane, niełatwe. Autorka solidaryzuje się z oporem przeciw okupacji i łamaniu praw człowieka.

Spotkanie z Ewą Jasiewicz w Łodzi odbędzie się we wtorek, 22 lutego o godzinie 18:00 w kawiarni Retro Café w Muzeum Miasta Łodzi. Będzie okazja by porozmawiać  z dziennikarką także 25 lutego o 18.00 Artefakt Cafe w Krakowie i 1 marca w warszawskim Kinie Muranów.

Książka "Podpalić Gazę" ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa WAB.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Argentyna uznała niepodległą Palestynę

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 07:30
Prezydent Argentyny Cristina Kirchner poinformowała palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, że jej kraj uznaje Palestynę za niepodległe państwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Palestyna: chcieli wyburzyć mur?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2010 11:03
Izraelscy żołnierze zastrzelili dwóch członków palestyńskiego ugrupowania Islamski Dżihad, którzy próbowali podłożyć ładunki w pobliżu muru biegnącego wokół terytorium Palestyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Palestyńczyk zabity na granicy Izraela

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2011 09:43
Mężczyznę zastrzelili izraelscy żołnierze. Wcześniej w Gazie pociski izraelskie raniły dwie osoby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komisja: Akcja przeciw statkom z pomocą dla Gazy była legalna

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2011 15:15
Połączona z ofiarami śmiertelnymi ubiegłoroczna akcja marynarki wojennej Izraela przeciwko płynącym do Strefy Gazy statkom z pomocą humanitarną była legalna - poinformowała izraelska komisja, badająca tę sprawę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autor "Łaskawych" Jonathan Littell opublikował reportaże z Czeczenii

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 12:14
"Feudalny reżim" - tak Jonathan Littell opisuje sytuację w Czeczenii pod dyktaturą wspieranego przez Rosjan prezydenta Ramzana Kadyrowa. "Czeczenia. Rok III" - tom reportaży Littella, właśnie trafia do polskich księgarń.
rozwiń zwiń