Kultura

Slumdog zwycięzcą

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2009 09:01
W Hollywood rozdano Oscary. Największy sukces odniósł film Danny'ego Boyle'a "Slumdog. Milioner z ulicy", który otrzymał osiem statuetek, w tym za najlepszy film i najlepszą reżyserię.


"Slumdog. Milioner z ulicy" to obraz opowiadający o chłopcu z indyjskich slumsów, który zdobył główną wygraną w teleturnieju. "Slumdog" otrzymał także Oscary za najlepsze zdjęcia, scenariusz adaptowany, najlepszy dźwięk i montaż, a także za najlepszą muzykę filmową i piosenkę. To niewątpliwy sukces kina bollywoodu.

Za najlepszą główną rolę męską Oscara dostał Sean Penn. Zagrał on tytułową rolę w "Obywatelu Milku" - filmie o homoseksualnym radnym z San Francisco. Dziękując za nagrodę aktor skrytykował tych wyborców z Kalifornii, którzy w referendum sprzeciwili się legalizacji homoseksualnych związków. W wyścigu o statuetkę Sean Penn wyprzedził Brada Pitta, Mickey'go Rourke, Richarda Jenkinsa i Franka Langelle.

Oscara za najlepszą główną rolę kobiecą otrzymała Kate Winslet, która zagrała w filmie "Lektor". To długo wyczekiwana nagroda. Aktorka do tej pory miała na swym koncie wiele nominacji do nagrody, jednak dopiero ta rola przyniosła jej złotą statuetkę. W tym roku Kate Winslet jest najbardziej docenianą artystką, na swoim koncie ma już dwa Złote Globy, wręczone w styczniu.

Trzy Oskary zdobył "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", który otrzymał najwięcej, bo 13 nominacji. Film Davida Finchera wyróżniono w mniej prestiżowych kategoriach - za charakteryzację, scenografię i efekty specjalne.

"Obywatel Milk" i "Mroczny Rycerz" otrzymały po dwa Oskary. W tym ostatnim uhonorowano pośmiertnie za rolę drugoplanową Heatha Ledgera. W jego imieniu nagrodę odebrała rodzina. To drugi w dziejach Oscar wręczony pośmiertnie.

Za drugoplanową rolę kobiecą nagrodzono Penelope Cruz za kreację w filmie Woody'ego Allena "Vicky Cristina Barcelona".

Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny otrzymał film "Odjazdy" Japończyka Yojiro Takity. Była to niespodzianka, gdyż do nagrody typowano izraelski "Walc z Baszirem" lub francuską "Klasę."

Za najlepszy film animowany Akademia uznała obraz Andrew Stantona "Wall-E", a niemiecki reżyser Jochen Alexander Freydank zdobył Oscara za najlepszy film krótkometrażowy - "Kraina zabawek". James Marsh i Simon Chinn otrzymali statuetkę za najlepszy film dokumentalny - "Człowiek na linie. Za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny uznano "Smile Pinki" w reżyserii Megan Mylan. Komik i reżyser Jerry Lewis odebrał nagrodę honorową imienia Jean Hersholt za działalność charytatywną.

Jedynym polskim akcentem gali był udział sławnego operatora Janusza Kamińskiego, który razem z aktorami Sethem Rogenem i Jamesem Franco wręczył Oscara za najlepszy film krótkometrażowy.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Oskary starego kontynentu

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2009 10:06
12 grudnia poznamy laureatów Europejskiej Nagrody Filmowej. I choć, w gronie nominowanych do głównej nagrody nie znalazł się żaden film polski, to odnajdziemy tam wiele interesujących obrazów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwony dywan rozwnięty, Oskary czekają

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2010 11:47
Po raz 82. zostaną jutro wręczone najsłynniejsze nagrody filmowe świata - Oskary. Ceremonia rozdania statuetek rozpocznie się w nocy polskiego czasu w hollywoodzkim Kodak Theatre. Trwają ostatnie przygotowania do oskarowej gali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska może zdobyć Oskara, szanse są bardzo duże

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2010 12:46
Przed niedzielną Ceremonią Oscarową w Hollywood pojawia się coraz więcej optymistycznych przewidywań na temat polskiego dokumentu 'Królik po berlińsku". Mieszkająca od 30 lat w Hollywood jurorka prestiżowych Złotych Globów Yola Czaderska- Hayek oceniła, że szanse filmu Bartka Konopki na Oscara "są bardzo duże".
rozwiń zwiń