Kultura

Odszedł Piotr Łazarkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2008 09:54
Piotr Łazarkiewicz pracował właśnie nad sztuką "Prawo McGoverna", czekał na premierę najnowszego filmu. Realizacji i sukcesu obydwu nie doczekał. Zmarł nagle na atak serca. Miał 54 lata.

 

Piotr Łazarkiewicz pracował właśnie nad sztuką "Prawo McGoverna". Wkrótce miał cieszyć się premierą swojego najnowszego filmu „0_1_0”. Realizacji i sukcesu obydwu nie doczekał. Zmarł nagle na atak serca. Miał 54 lata.

Reżyser, scenarzysta, aktor i producent filmowy - Piotr Łazarkiewicz, urodził się w 1954 roku w Cieplicach Śląskich. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie podjął studia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tam poznał swoją przyszłą żonę – Magdalenę – siostrę Agnieszki Holland. W 1980 roku urodził się im syn - Antoni, obecnie kompozytor muzyki poważnej.

Cztery lata po uzyskaniu dyplomu uczelni Łazarkiewicz nakręcił swój pierwszy film telewizyjny pt. "Kontrapunkt". Jednak popularność przyniósł reżyserowi nakręcony rok później pełnometrażowy dokument „Fala” (1986). Była to opowieść o Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie, w której Łazarkiewicz wykorzystywał dwa różne źródła narracji. Jednym była młodzież biorąca udział w koncertach, manifestująca w ten sposób wolność w trudnej rzeczywistości późnego PRL-u. Drugim były natomiast władze miasta, sceptycznie odnoszące się do przedsięwzięcia. Za film ten reżyser otrzymał nagrodę "Wawrzyn Radaru".

Rok później Łazarkiewicz zadebiutował pierwszym pełnometrażowym obrazem fabularnym "Kocham kino" (1987). Była to romantyczna opowieść o marzeniach mieszkańców pewnego prowincjonalnego miasteczka. Kolejny telewizyjny obraz reżysera - "W środku Europy", odsłaniał kulisy tajemnicy, którą kryła pewna mała miejscowość położona w środku naszego kontynentu. Dokonano w niej niegdyś pogromu mieszkających tam Żydów. Obraz powstał w 1990 roku, ale telewizja zdecydowała się go wyemitować dopiero trzy lata później.

''

Piotr Łazarkiewicz był laureatem wielu nagród filmowych. W 1992 roku za film "Odjazd", opowiadający o Mazurach zmuszanych do wyboru między polskością a niemieckością, otrzymał nagrodę specjalną XVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Rok później nakręcił pełen dramatycznej wymowy obraz "Pora na czarownice". Jego bohaterami byli ludzie zakażeni wirusem HIV, a główne role zagrali: Jolanta Fraszyńska, Bogusław Linda, Andrzej Mastalerz, Henryk Bista i Maciej Kozłowski. Również ten obraz wzbudził pozytywne opinie krytyków – uhonorowany został nagrodami Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Trieście.

Reżyser z powodzeniem wystawiał także sztuki teatralne. W 1996 roku zrealizował w Teatrze Telewizji spektakl "A śmierć utraci swoją władzę...", oparty na poezji Dylana Thomasa. Dwa lata później na małym ekranie zobaczyć można było inną sztukę w reżyserii Pietkiewicza. "Duże i małe" Botho Straussa to opowieść o podróży w poszukiwaniu szczęścia. W 2000 roku reżyser zrealizował widowisko "Ogień w głowie" Mariusa von Mayenburga, w poruszajacy sposób ukazujące życie pewnej współczesnej, patologicznej rodziny. Z Telewizją Polską Łazarkiewicz związany był również jako długololetni reżyser programu "Bezludna wyspa" w Dwójce oraz współtwórca seriali telewizyjnych, m.in. "Zaklęta" i "Odjazd" (na podstawie filmu z 1991 roku). Współpracował także z Polskim Radiem.


Na innych scenach teatralnych Piotr Łazarkiewicz wystawił m.in.: "3x2" - Tomasza Mana (Teatr Stara ProchOFFnia w Warszawie), dwa razy "Pannę Julię" - Augusta Strindberga (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni), również dwa razy "Kartotekę" Tadeusza Różewicza (Teatr Jeleniogórski im. Cypriana Norwida i Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni) oraz niedawno "Mężczyzn na skraju załamania nerwowego" (Teatr Bajka w Warszawie). W pierwszych dniach lipca, na deskach Centralnego Basenu Artystycznego zaprezentowany zostanie spektakl "Prawo McGoverna", oparty na scenariuszu Zbigniewa Hołdysa. To właśnie podczas prac nad tą sztuką Piotr Łazarkiewicz zmarł na atak serca.

Piotr Łazarkiewicz był także scenarzystą i aktorem. Wystąpił między innymi w obrazach zrealizowanych przez żonę – Magdalenę Łazarkiewicz: „Ostatni dzwonek” (1989) i „Białe małżeństwo” (1992). W ubiegłym roku był przewodniczącym jury konkursu kina niezależnego 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Współpracował także z pismem „Kino”, prowadząc tam samodzielny dodatek „Reżyser”. Do końca był także wykładowcą Łódzkiej Szkoły Filmowej.  

Zdjęcia do ostatniego obrazu Łazarkiewicza "0_1_0" kręcone były w ubiegłym roku w Trójmieście. Wzięli w nich udział aktorzy, m.in.: Wojciech Brzeziński, Maria Seweryn, Maria Peszek, Rafał Mohr, Rafał Maćkowiak i Redbad Klynstra. Muzykę do filmu skomponował 28-letni syn reżysera – Antoni Łazarkiewicz. "0_1_0" zaprezentowany został w maju tego roku na I Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy. Reżyser poprowadził tam również warsztaty zatytułowane "Jak naprawdę wygląda praca reżysera i powstawanie filmu".

Andrzej Burgoński


POSŁUCHAJ Piotra Łazarkiewicza wspomina krytyk filmowy Andrzej Kołodyński (1,11 MB).

 

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ruchome portrety i widz

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2008 14:38
Czego szukamy w biografiach filmowych? Wzorów do naśladowania, chęci poznania czy pretekstu do marzeń?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odszedł Jan Tarasin

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 08:15
Wybitny grafik, malarz, rysownik, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zmarł 8 lipca. Miał 83 lata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 09:25
Japoński dramat "Pożegnania", nagrodzony ubiegłorocznym Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, musical "Nine - Dziewięć" z Danielem Day-Lewisem, Penelope Cruz i Nicole Kidman w obsadzie oraz irańska produkcja "Co wiesz o Elly?" od dziś w polskich kinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2009 15:00
Premiera tygodnia to "Hańba", ale nie zapomnę również o "Wojnie polsko-ruskiej". Wcześniej jednak połączymy się z Cannes...
rozwiń zwiń