Kultura

Pora się zakochać

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2008 14:35
W tym tygodniu do kin weszły: polska komedia romantyczna "Nie kłam kochanie", a także "Once", "Choć czas nas goni" i "Drapieżnik".

Nowością kinową tego tygodnia budzącą zróżnicowane opinie krytyków, jest polska komedia romantyczna „Nie kłam kochanie”. Godnymi polecenia są także: musical „Once” i komediodramat z Jackiem Nicholsonem i Morganem Freemanem „Choć czas nas goni”. Amatorów thrillerów rozczaruje z powodu nadmiernej brutalności obraz „Drapieżnik” z Richardem Gerem w roli głównej.

W Jedynkowym „Magazynie filmowym” z krytykiem – Andrzejem Kołodyńskim rozmawia Andrzej Szyszka.

NIE KŁAM KOCHANIE, reżyseria: Piotr Wereśniak, obsada: Piotr Adamczyk, Marta Żmuda Trzebiatowska

Najnowsza polska komedia romantyczna Piotra Wereśniaka powstała na podstawie scenariusza specjalizującej się w histroriach miłosnych Ilony Łepkowskiej. Głównym bohaterem filmu jest Marcin. Pracujący w banku młody mężczyzna, nagle traci posadę i popada w finansowe tarapaty. Utrzymanie luksusowego mieszkania staje teraz pod znakiem zapytania. Topnieją także jego przyjaźnie. W tych trudnych w życiu Marcina chwilach pojawia się Ania. Młoda, wrażliwa kobieta kocha kwiaty. W pracy rozmawia z kaktusami i do każdego z nich zwraca się po imieniu. Marcin – facet z klasą, wpada jej od razu w oko. Czy będzie tylko pasowała do jego świata? Czy uda się jej przekonać do siebie kawalera, który nie myśli o wiązaniu się z nikim na stałe? Z kłopotów finansowych ostatecznie wybawia Marcina ciocia Nela z Anglii. Za wsparcie oczekuje od niego tylko jednego – chce ostatnie chwile swojego życia spędzić z Marcinem i... jego żoną.

Z filmu wynika morał, że nie warto jest kłamać, bo kłamstwo zamyka drzwi i trudno jest potem odrobić zaufanie, ktore się straciło. Ale bywa też szansa, że kłamca potrafi się zmienić, kiedy spotyka coś prawdziwego, a prawdziwym jest uczucie. Miałem duży problem, w jaki sposób przedstawić tego rodzaju negatywną postać, by jednak widzowie chcieli ją oglądać. Myślę, że ratuje ją poczucie humoru, dzięki któremu wybaczamy nawet najbardziej śliskie wady – mówi odtwórca głównej roli – Piotr Adamczyk (Posłuchaj także wywiadu z Iloną Łepkowską) (821,23 KB)

Jest to naprawdę sympatyczny, miły film. Słusznie chwalony jest Piotr Adamczyk. Rzeczywiście gra brawurowo, z poczuciem humoru i pełną naturalnością. Jest sympatyczny od początku do końca, a co więcej między nim i jego partnerką, która jest uosobieniem świeżości w tym filmie, wytwarza się jakaś autentyczna więź. Patrzy się na to z ogromną przyjemnością – podsumowuje film krytyk - Andrzej Kołodyński. (636,19 KB)

ONCE, reżyseria: John Carney, występują: Glen Hansard, Marketa Irglova

Irlandzki musical Johna Carneya opowiada o niezwykłym uczuciu, jakie narodziło się na jednej z ulic Dublina. Bohaterami filmu są zarabiający graniem na Grafton Street muzyk i sprzedająca kwiaty, lubiąca słuchać dźwięków jego muzyki emigrantka z Czech. On jest zbyt nieśmiały, by grać swoje piosenki za dnia, więc wykonuje je po zmroku. Ona marzy o własnym fortepianie. Oboje są samotnymi i nieco zagubionymi ludźmi o złamanych sercach. Mają niezwykły talent muzyczny i marzą o tym, by odmienić swoje życie. Przypadkowe spotkanie pozwala im poznać, że tym co ich łączy jest pasja do muzyki i talent. Po upływie zaledwie kilku dni znajomości postanawiają nagrać płytę. W muzyce odnajdują łączącą ich więź i odzyskują utracone uczucie. A wszystko za sprawą pewnej smutnej piosenki i niebieskiego, zepsutego odkurzacza...

Na pewno czułbym się lepiej w Dublinie, w jednym z pubów... Tutaj w Los Angeles wszystko widać w innej skali. To szalone miasto, pełne gwiazd i dziennikarzy. Trochę mnie to oszałamia i onieśmiela, ale czuję wielką radość, że nasz skromny film właśnie tutaj został doceniony – mówi odtwórca głównej roli w filmie - Glen Hansard. (265,48 KB)

Ten film to jedna z niespodzianek sezonu. Właściwie nikt się nie spodziewał tego, co zobaczył na ekranie. Oryginalny tytuł „Once”, który pozostal, nie jest najlepszy z punktu widzenia promocji reklamowej. A jednak wszystko się tutaj wybacza, m.in. błędy tego filmu, bo ma on charakter trochę amatorski. Jednocześnie jest tak przyjemny, że określenia typu czarujący, miły, piękny, wszystkie pasują, ponieważ nabierają tu jakby nowego znaczenia – ocenia film krytyk – Andrzej Kołodyński. (619,12 KB)

CHOĆ GONI NAS CZAS, reżyseria: Rob Reiner, obsada: Jack Nicholson, Morgan Freeman, Sean Hayes, Rob Morrow

Komediodramat Roba Reinera opowiada o przygodach dwóch bardzo różniących się od siebie mężczyzn. Carter Chambers był kiedyś człowiekiem pełnym marzeń i ideałów. Chciał zwiedzić świat, wycisnąć z życia jak najwięcej się da. Ostatecznie jednak małżeństwo, dzieci i 45 lat pracy w warsztacie samochodowym zniweczyły te szczytne plany. Tymczasem miliarder Edward Cole zbił fortunę na swojej korporacji. Życie upłynęło mu pod znakiem podsumowywania zysków i rozbudowy finansowego imperium. W bardzo trudnym momencie życia obaj mężczyźni spotykają się w szpitalnej Sali. Odkrywają, że łączą ich dwie rzeczy. Obydwaj chcą spędzić resztę swego życia na robieniu tego, o czym zawsze marzyli. Każdy z nich pragnie także pogodzić się raz na zawsze z tym, kim jest. Postanawiają wyruszyć we wspólną podróż. W jej trakcie zaprzyjaźniają się, a wyprawa uczy ich korzystać z uroków życia w radości i pełnej beztrosce.

W filmie występują Jack Nicholson i Morgan Freeman, jak to się kiedyś mówiło w znaczeniu pozytywnym „wielkie potwory ekranu”. To są aktorzy, którzy dominują. Gdy są na ekranie, to wypełniają go całkowicie. Jeżeli ma się takich aktorów, to rzeczywiście można przeprowadzić każdy ryzykowny pomysł. W tym przypadku to się udało – mówi krytyk filmowy – Andrzej Kołodyński. (210,84 KB)

DRAPIEŻNIK, reżyseria: Lau Wai-Keung, występują: Richard Gere, Claire Danes

Głównym bohaterem dramatu sensacyjnego Lau Wai-Keunga jest funkcjonariusz Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego - Errol Babbage. Mężczyzna jest kuratorem przestępców i słynie z brutalnego ich traktowania. W filmie poznajemy go w chwili, gdy szkoli młodą stażystkę w tropieniu przestępstw na tle seksualnym. Dziewczyna coraz częściej staje się świadkiem desperackich aktów funkcjonariusza, na którego psychice mocno odcisnęło się ponad 18 latach pracy z kryminalistami. Obserwując coraz częściej przekraczającego granice prawa i zdrowego rozsądku Errola, stara się mu pomóc. Akcja filmu nabiera olbrzymiego dramatyzmu, gdy Errol dowiaduje się nagle o sprawie zaginionej dziewczyny – nastoletniej Harriet Wells. Jest przekonany, że stała się ofiarą gwałtu i morderstwa ze strony jednego z jego „podopiecznych”... 

To film o poczuciu obowiązku stróża prawa w świecie, w którym dzieją się rzeczy chore. Właśnie nimi zajmuje się mój bohater, tropiąc przestępców wykorzystujących seksualnie dzieci. Swoją pracę traktuje jak misję. Oddaje się jej bez reszty. Nie sypia po nocach, nie prowadzi normalnego życia, często działa wbrew prawu. Ściganie przestępców to jego obsesja – mówi odtwórca głównej roli - Richard Gere. (358,31 KB)

Jest to bardzo nieprzyjemny film, który nadużywa przyzwolenia na pokazywanie przemocy na ekranie. Pomijam fakt, że główny bohater też posługuje się drewnianą pałą, którą łamie kości swych podopiecznych, jeśli nie ma z nimi porozumienia. Jednak szczegóły tych makabrycznych zbrodni, które są tam pokazywane, to jest już trochę za dużo, nawet jak na thriller – podsumowuje film krytyk – Andrzej Kołodyński. (274,42 KB) 

Zapraszamy do wysłuchania w przyszłą sobotę (5.04.2008) kolejnego odcinka "Magazynu Filmowego" o 11:00 w Programie Pierwszym Polskiego Radia oraz magazynu „Trójkowo, filmowo” o 15:00 w radiowej „Trójce”.

(ab)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Udostępnił swój film w internecie i złamał prawo

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 17:15
Najnowszy film Jean-Luca Godarda został udostępniony w internecie jeszcze przed jego wejściem na ekrany kin. Dzieło zatytułowane „Film Socialisme" jest również wyświetlane dzisiaj na festiwalu w Cannes, ale bez udziału reżysera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2009 13:00
Dziś trochę podsumowań (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian) oraz aktualności filmowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2008 15:00
Dziś bardzo gorąca jeszcze relacja z premiery filmu "Świadectwo" o papieżu Janie Pawle II, która odbyła się w czwrtek w Watykanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2009 13:00
Dziś specjalne wydanie "Trójkowo, filmowo" prosto z warszawskiej Kinoteki czyli z 25 Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.
rozwiń zwiń