Kultura

Mroczna kraina Narnii

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2008 12:50
W tym tygodniu na ekrany kin weszły: familijno-przygodowy obraz „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian”, francuska komedia romantyczna „2 dni w Paryżu” oraz rosyjsko-ukraiński dramat w reżyserii Pawła Czuchraja „Kierowca dla Wiery”.

W Jedynkowym „Magazynie filmowym” z krytykiem – Januszem Wróblewskim z Tygodnika „Polityka” rozmawia Andrzej Szyszka.

OPOWIEŚCI Z NARNII. KSIĄŻĘ KASPIAN, reżyseria: Andrew Adamson, obsada: Ben Barnes, Georgie Henley, Skandar Keynes, William Moseley, Anna Popplewell

''

Czwórka bohaterów – Łucja, Zuzanna, Edmund i Piotr Pevensie – przed rokiem odnalazła drogę do baśniowej krainy Narnii. Podczas pobytu w niej lew – Król Aslan, obiecał dzieciom, że jeszcze tam kiedyś powrócą. Rzeczywiście tak się stało, chociaż rok ich nieobecności to bagatela - tysiąc trzysta lat, które w tym czasie upłynęły w Narnii. Mówiące zwierzęta przeszły już dawno do historii, a krainą rządzi teraz bezwzględny król-uzurpator Miraz. Zmusił on prawowitego władcę – księcia Kaspiana, swojego siostrzeńca, do ucieczki. Tyran rządzi krajem w sposób niezgodny z jego obyczajami i prawami. Narnijczycy terroryzowani są przez bezwzględne wojska Miraza, a propaganda głosi, że wszelkie mówiące zwierzęta i lew Aslan to wymysł wyobraźni. Przybywające z ogarniętej II wojną światową Anglii rodzeństwo, pomaga Kaspianowi w śmiertelnym boju o prawo do tronu z uzurpatorem na tronie Narnii.

Film nie wnosi niczego nowego dla osób zmęczonych kinem widowiskowym, opowieściami typu „Władca pierścieni” czy klasycznymi hollywoodzkimi superprodukcjami. Niespodzianek i oryginalności nie należy się tutaj spodziewać. Jest to film mroczniejszy, niż poprzednia jego część, przypominający z ducha opowieści szekspirowskie. Dla pięciolatków może to być zbyt brutalne widowisko, natomiast dla nastolatków już nie. Film mieści się w kanonie kina hollywoodzkiego do oglądania całymi rodzinami – mówi krytyk filmowy – Janusz Wróblewski. (817,06 KB)

2 DNI W PARYŻU, reżyseria: Julie Delpy, występują: Julie Delpy, Adam Goldberg, Daniel Bruhl

''

Film opowiada historię Francuzki o imieniu Marion i Amerykanina - Jacka. Oboje są parą i właśnie dobiega końca ich podróż po Europie. Przybycie na Stary Kontynent miało ożywić związek dwojga i przyczynić się do odnalezienia zagubionego gdzieś po drodze romantyzmu. "Podróż życia" okazała się jednak pasmem kłótni i nieporozumień. Ostatnim jej etapem jest Paryż. Kochankowie zatrzymują się tam u przyszłych teściów Jacka, którzy niestety nie znają angielskiego. Dwudniowy pobyt pary w stolicy Francji obnaża wszelkie różnice kulturowe dzielące Amerykanów i Francuzów. Jacka zdumiewają i wprawiają w osłupienie wielogodzinne rozmowy Francuzów o seksie, pijani taksówkarze, a także cały zastęp wyskakujących jak na zawołanie eks-kochanków Marion.

Porównuje się ten film do powieści woodyallenowskich głównie dlatego, że obecny w nim cięty dowcip podszyty jest smutkiem. To nie jest komedia lecz antykomedia, na dodatek antyromantyczna. Stereotypy opowieści o miłości, o naszych pragnieniach, rozbijają się o to, co nam się zupełnie wymyka. Rzeczywistość jest dużo bardziej brutalna, wulgarna i antyuczuciowa. Sens tego filmu polega na wymianie słów, tak jak u Woody Allena, gdzie są one dowcipne, ostre i poruszające nasze myślenie. Jest to kino artystyczne – niszowe, niezależne, antyeuropejskie i antyhollywoodzkie – uważa krytyk filmowy – Janusz Wróblewski. (1022,56 KB)

KIEROWCA DLA WIERY, reżyseria: Paweł Czuchraj, występują: Igor Petrenko, Jelena Babenko, Bohdan Stupka, Andrei Panin

''

Akcja filmu Pawła Czuchraja rozgrywa się na Krymie. Jest rok 1962. W słonecznej rezydencji prominentnego generała Sierowa życie płynie leniwie: raz po raz zajeżdżają przed nią luksusowe auta, słychać amerykańskie przeboje lat sześćdziesiątych, czuć tętniącą wokół życiem przyrodę. Córka generała jest piękną i intrygującą, ale niestety kaleką kobietą. Nieoczekiwanie zaszła w ciążę z pewnym kubańskim oficerem, który romans z nią potraktował jako kolejną przygodę na nowej placówce. Wiera chce usunąć ciążę, ale jest już na to za późno. Wówczas na krymską daczę przyjeżdża sierżant Wiktor, który ma być nowym kierowcą generała. Ojciec Wiery, by uniknąć skandalu, gotów jest oddać rękę swojej córki szoferowi. Chce mu także otworzyć drogę do kariery w korpusie oficerskim ZSRR. Sierow nie wie jednak, że w jego domu jest szpieg KGB, który pragnie pozyskać chłopaka do innych celów. Na dodatek ponętna pokojówka bez przerwy stara się odwrócić uwagę sierżanta od Wiery. Uwikłany w niejasną grę Wiktor, staje się bezsilny wobec całej sytuacji, która doprowadzić ma wkrótce do krwawego dramatu...

Jest to znakomity film, porównywany ze „Spalonymi słońcem” Nikity Michałkowa. Jest podobnie opowiadany - z sielskiej i bezproblemowej atmosfery nagle wyłania się nieomal antyczna tragedia. Reżyser wspaniale przedstawił tutaj ludzkie charaktery, które są uwikłane w ordynarną politykę i spiski. Pokazał ludzi uwikłanych w totalitaryzm, a także to, jak destruktywny był ten system i jak potwornym nieszczęściem była próba robienia w nim jakiejkolwiek kariery. Film pozbawia złudzeń, pokazując, że nie było ucieczki z tej rzeczywistości – podsumowuje obraz krytyk filmowy – Janusz Wróblewski. (1,24 MB)


Zapraszamy do wysłuchania w przyszłą sobotę (7.06.2008) kolejnego odcinka "Magazynu Filmowego" o 11:00 w Programie Pierwszym Polskiego Radia oraz magazynu „Trójkowo, filmowo” o 15:00 w radiowej „Trójce”.

(ab)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ruchome portrety i widz

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2008 14:38
Czego szukamy w biografiach filmowych? Wzorów do naśladowania, chęci poznania czy pretekstu do marzeń?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2009 15:00
Premiera tygodnia to "Hańba", ale nie zapomnę również o "Wojnie polsko-ruskiej". Wcześniej jednak połączymy się z Cannes...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2009 15:00
Dziś przede wszystkim gorące relacje z II Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2009 15:00
Na brak dobrych filmów nie możemy narzekać. Od wczoraj w naszych kinach "Tatarak", "Shultes" i "Trzy małpy". Warto zobaczyć!
rozwiń zwiń