W ZŁOTEJ KOLEKCJI SPUTNIKA M.IN.:
"ALEKSANDER NEWSKI" - PREMIERA: 16 STYCZEŃ 2009
"BRACIA KARAMAZOW" - PREMIERA: 30 STYCZNIA WYDANIE DWUPŁYTOWE
KLASYKA KINA ROSYJSKIEGO
"PAŹDZIERNIK", reż. Siergiej Eisenstein, Grigorij Aleksandrow PREMIERA 27 lutego
"WESOŁY JARMARK", reż. Iwan Pyriew PREMIERA 27 lutego
"IRONIA LOSU", reż. Eldar Riazanow PREMIERA 27 marca
"LENIN W PAŹDZIERNIKU", reż. Michaił Romm PREMIERA 27 marca
"KALINA CZERWONA", reż. Wasilij Szukszin PREMIERA 24 kwietnia
"9 DNI JEDNEGO ROKU", reż. Michail Romm PREMIERA 29 maja
"POKÓJ PRZYCHODZĄCEMU NA ŚWIAT", reż. Władimir Naumow, Aleksandr Ałow PREMIERA 19 czerwca
"IDŹ I PATRZ", reż. Elem Klimow PREMIERA 19 czerwca
"WUJASZEK WANIA", reż. Andrej Konczakowski PREMIERA 17 lipca
"WNIEBOWSTĄPIENIE", reż. Łarisa Szepitko PREMIERA 17 lipca
Wrzesień 2009
"BIAŁE SŁOŃCE PUSTYNI", reż. Władimir Motyl
"DWORZEC BIAŁORUSKI", reż. Andriej Smirnow
NOWE KINO ROSYSJKIE
PODRÓŻ ZE ZWIERZETAMI DOMOWYMI reż. Wiera Storożewa PREMIERA 24 kwietnia
WYSPA, reż. Pawł Łungin PREMIERA 29 maja
Październik – grudzień 2009
SPADKOBIERCY CARA reż. Konstantin Odiegow
OKRUCIEŃSTWO reż. Marina Lubakowa
SHULTES reż. Bakur Bakuradze
Reszta klasyki (ok. 20 tytułów od grudnia 2009)
"Dziewięć dni jednego roku", reż. Michaił Romm
Film o młodym fizyku, dla którego praca oraz badania naukowe stają się sensem życia. Nawet po poważnym porażeniu promieniami radioaktywnymi nadal kontynuuje eksperymenty, z których każdy może okazać się tym ostatnim.
"Białe słońce pustyni", reż. Władimir Motyl
Żołnierz Armii Czerwonej, Suchow, wraca do domu w oczekiwaniu rychłego końca wojny. Po drodze spotyka oddział Rachimowa, ścigający zbiegłego bandytę Abdullę. Rachimow prosi Suchowa o zaopiekowanie się żonami Abdulli, zostawiając mu do pomocy młodego żołnierza - Pietruchę. Suchow wraz z żonami Abdulli udaje się do pobliskiego nadmorskiego miasta. Wkrótce w tym samym mieście pojawia się Abdulla, który planuje przeprawić się przez morze za granicę.
"Dworzec białoruski", reż. Andriej Smirnow
Po 25 latach na pogrzebie przyjaciela spotykają się dawni towarzysze broni. Dowódca kompanii saperów jest obecnie dyrektorem dużej fabryki, dowódca zwiadu pracuje jako ślusarz, radiotelegrafista jest księgowym a dawny miner dziennikarzem. Mimo tak smutnej okazji wszyscy cieszą się ze spotkania, choć już wkrótce okazuje się, że ich drogi życiowe rozeszły się tak bardzo, że z trudem znajdują wspólny język. Każdy żyje swoimi problemami i kłopotami, heroiczna przeszłość wydaje się bezpowrotnie zamkniętym rozdziałem. Jednak pozornie.
"Idź i patrz", reż. Elem Klimow
Białoruś 1943 rok. Kilkunastoletni Flora przyłącza się do oddziału partyzanckiego, gdzie poznaje rówieśniczkę Głaszę, w której się zakochuje. Podczas ataku Niemców, partyzanci rozpraszają się i chłopiec ucieka do rodzinnej wioski. Zastaje puste domy, a na tyłach wsi ciała wszystkich mieszkańców wymordowanych podczas pacyfikacji. W poszukiwaniu żywności Flora trafia do innej wsi, która zostaje otoczona przez Niemców. Hitlerowcy rozpoczynają kolejną eksterminację - spędzają ludność do drewnianej cerkwi, by podpalić ją miotaczami ognia. Podczas wycofywania się Niemcy wpadają w zastawioną przez partyzantów pułapkę i wszyscy giną. Flora w geście rozpaczy strzela do leżącego na drodze portretu Hitlera.
"Ironia losu", reż. Eldar Riazanow
„Nietypowa historia, która mogła się wydarzyć tylko i wyłącznie w noc sylwestrową” - tak nazwali autorzy najbardziej lubianą w Rosji komedię Eldara Riazanowa. Przyjaciele udali się do ruskiej bani żeby według tradycji zmyć z siebie wszystko, co niedobre... Z okazji planowanego ślubu jednego z nich – Zenji Łukaszyka upili się. Po czym przez pomyłkę wepchnęli Żenię do samolotu Moskwa – Petersburg. Poskutkowało to stworzeniem jednego z najlepszych filmów w historii kina rosyjskiego. Eldarowi Rjazawinowi udało się w tym filmie wszystko - od miękkiej intonacji sylwestrowej po wspaniały zespół aktorski, w skład którego wchodzą: Andriej Miagkow, Barbara Brylska, Jurij Jakowlew, Aleksander Szyrwindt, Lija Achedżakowa, Walentyna Tałyzina i reszta.
"Kalina Czerwona", reż. Wasilij Szukszin
Ostatni i najlepszy film z wyreżyserowanych przez Wasilija Szukszyna, który zmarł dwa lata po jego ukończeniu. Poruszająca opowieść o cenie jaką płaci się za niewierność. Niewierność ziemi, domowi i niewierność miejscu człowieka na świecie. Bohater filmu, Jegor Prokudin jest recydywistą. Po wyjściu z obozu pracy, gdzie odbywał karę za kradzieże, pierwsze dni wolności spędza na pijaństwie, szukając łatwego zapomnienia. Ale nie opuszcza go przejmująca świadomość zagubienia, ponieważ zachował zdolność refleksji nad sobą i czystość osądu moralnego. Szansę rozpoczęcia nowego życia daje Jegorowi miłość. Pod wpływem luby wraca na wieś, do rodziców. Zaczyna pracować jako traktorzysta. Kiedy zjawiają się jego dawni przyjaciele, Jegor odmawia udziału w przestępstwie i…
"Lenin w październiku", reż. Michaił Romm
Postać Lenina jest skomplikowana, niezwykła i sprzeczna. Ale jeszcze niedawno znany był w Związku Radzieckim jako godny naśladowania geniusz. Doskonale ukazuje to ekranizacja wydarzeń historycznych z rewolucyjnego roku 1917.
"Pokój przychodzącemu na świat", reż. Władimir Naumow, Aleksandr Ałow
Grupa żołnierzy radzieckich otrzymuje od dowództwa nietypowe zadanie - mają doprowadzić do Zwickau ciężarną kobietę niemiecką. Na zniszczonych wojną drogach Niemiec rozlegają się jeszcze nieoczekiwane wystrzały, wybuchają miny. Ta eskapada zmęczonych już walką bohaterów, obfituje również w zdarzenia, które przynoszą im nadzieję, że wreszcie zapanuje pokój i będą mogli wkrótce rozpocząć nowe życie...
"Wesoły Jarmark"/ "Kubańskie Kozaki", reż. Iwan Pyrjew
Na kołchoznym jarmarku spotykają się przedstawicieli dwóch prosperujących kubańskich kołchozów - Galina Pierieswietowa i Gordiej Woron. Kochają się, ale ukrywają swoje uczucia, bo są dawnymi konkurentami - celem każdego z nich jest doprowadzić swój kołchoz do zwycięstwa.
"Wujaszek Wania", reż. Andrej Konczałowski
Profesor Aleksandr Sieriebriakow ze swoją młodą żoną Heleną przybywa do majątku ziemskiego, odziedziczonego po pierwszej żonie i zarządzanego przez jej brata, Iwana Wojnickiego. Profesor chce sprzedać posiadłość, Wojnicki kocha się zaś skrycie w jego żonie, którą na miejscu uwodzi przyjaciel rodziny, dr Astrow. W nim z kolei zakochana jest córka profesora, Sonia. W tej dusznej atmosferze prowincji, pośród wzajemnych żalów i tłumionych namiętności dojdzie wkrótce do dramatycznego wybuchu skrywanych emocji... Film Andrieja Konczałowskiego należy do żelaznej klasyki kina radzieckiego i jest najwybitniejszą adaptacją Czechowa na ekranie.
"Wniebowstąpienie", reż. Łarisa Szepitko
Białoruś. Zima 1942 roku. Ciężkie boje toczone przez oddziały partyzanckie dziesiątkują ludzi. Dowódca jednego z oddziałów wysyła dwóch żołnierzy po żywność. Kiedy Rybak i Sotnikow docierają do wsi okazuje się, że pozostały po niej tylko zgliszcza. Kiedy docierają do następnej wsi Sotnikow - trawiony gorączką, wyczerpany atakami kaszlu - niemal nie ma już sił na powrót do oddziału. Jednak Rybak skłania go do wyruszenia w drogę powrotną. Napotykają Niemców. Sotnkow zostaje ranny, ale mimo tego udaje im się dotrzeć do chaty Demczychy…