Festiwal otworzy film "O bogach i ludziach" Xaviera Beauvois, zdobywca Grand Prix tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Przedstawiona w filmie historia jest rekonstrukcją prawdziwych wydarzeń. W 1996 r. w Algierii zamordowano siedmiu katolickich zakonników, którzy pracowali w wiosce u stóp Atlasu, służąc ludziom lekarską pomocą. Gdy w kraju doszło do wybuchu konfliktu z islamskimi ekstremistami i eskalacji przemocy, grupa uzbrojonych mężczyzn uprowadziła zakonników. Organizatorzy festiwalu dodają, że Beauvois w minimalistycznym, pełnym skupienia filmie przygląda się ich dylematowi - pozostać w sterroryzowanej wiosce czy opuścić klasztor. Mnisi zostają, nie chcąc pozbawiać miejscowych ludzi oparcia.
Drugi obraz, który będzie prezentowany w dniu otwarcia, to "Wkraczając w pustkę", wspólna produkcja Francji, Włoch i Niemiec. - Sensacja ubiegłorocznego Cannes, w reżyserii Gaspara Noe, szokującego agresją i destrukcją enfant terrible kinematografii francuskiej - tak zapowiadają film organizatorzy festiwalu. Bohater - Amerykanin, diler narkotyków w Tokio, uśmiercony przez reżysera w dwudziestej minucie filmu, bezcieleśnie przemierza mroczne zaułki miasta.
Na zakończenie festiwalu pokazany zostanie nowy film Francisa Forda Coppoli, "Tetro", z Vincentem Gallo i Klausem Marią Brandauerem w obsadzie - rozgrywający się w Buenos Aires pełen tajemnic rodzinny dramat.
Konkursy
Jak co roku festiwalowi towarzyszą liczne konkursy. W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty wystartuje 14 tytułów, m.in. film brazylijski "Podróżuję, bo muszę, wracam, bo cię kocham" Marcelo Gomesa i Karima Ainouza (film jest połączeniem kina drogi i pamiętnika). Inny ważny obraz to przejmujący antywojenny eksperyment ze Sri Lanki" - film Vimukti Jayasundary "Pomiędzy dwoma światami". W tym konkursie jurorami będą m.in. reżyserzy Piotr Dumała i Mariusz Treliński.
W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce - gdzie o nagrodę walczyć będzie 12 pełnometrażowych dokumentów - w jury zasiądzie m.in. reżyser teatralny Grzegorz Jarzyna.
Konkurs Nowe Filmy Polskie oceniało będzie jury międzynarodowe - w jego składzie m.in. czeski reżyser Petr Zelenka, szwedzki filmowiec i krytyk Stig Bjorkman, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI Niemiec Klaus Eder oraz Nikołaj Nikitin - pochodzący z Moskwy krytyk filmowy, zajmujący się selekcją filmów na festiwal Berlinale.
W Konkursie Nowe Filmy Polskie walczyć będą m.in.: "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, "Jestem twój" Mariusza Grzegorzka oraz "Ewa" Ingmara Villqista i Adama Sikory.
Gość specjalny - kino tureckie
Tegoroczny festiwal Era Nowe Horyzonty upłynie jednak pod znakiem kinematografii tureckiej, która zaprezentuje ponad 30 produkcji reżyserów debiutujących w tym kraju w latach 90-tych ubiegłego wieku.
Retrospektywy
Organiatorzy zaplanowali także retrospektywę filmów Wojciecha Jerzego Hasa (1925-2000), jednego z największych twórców polskiego kina - w 10 rocznicę jego śmierci i 85 rocznicę urodzin. Słynne filmy Hasa to m.in.: znakomite "Pożegnania" (1958) z Tadeuszem Janczarem w jednej z głównych ról (zrealizowane na podstawie scenariusza, który Has napisał razem ze Stanisławem Dygatem), "Pętla" (1957) z Gustawem Holoubkiem (według scenariusza Hasa i Marka Hłaski), "Jak być kochaną" (1962), "Rękopis znaleziony w Saragossie" (1964). Swoją retrospektywę filmów będzie miał też obchodzący w tym roku 80-te urodziny współtwórca francuskiej Nowej Fali - Jean-Luca Godard. Do najbardziej znanych dzieł Godarda należą: "Do utraty tchu" (1960), "Kobieta jest kobietą" (1961), "Kobieta zamężna" (1964), "Alphaville" (1965), "Szalony Piotruś" (1965), "Męski-żeński" (1966), "Chinka" (1967).
Wydarzenia towarzyszące
Przygotowywanych jest także 10 wystaw, m.in. przez Krzysztofa Wodiczkę oraz prezentacja kilku książek o tematyce filmowej: o Jean-Lucu Godard'zie, Wojciechu Jerzym Hasie, o kinie tureckim czy braciach Quay.
Szczegółowy program festiwalu na stronach internetowych pod adresem www.enh.pl
Jednym z patronów medialnych festiwalu jest Program 3 Polskiego Radia.