Rok Polski w Wielkiej Brytanii trwać będzie dłużej niż 12 miesięcy, bo prawie 16 (zainaugurowany w kwietniu ubiegłego roku sezon potrwa do sierpnia 2010 roku). Początek roku kalendarzowego to dobry moment, żeby podsumować ubiegłoroczne działania i ich efekty i jednocześnie zapowiedzieć najważniejsze wydarzenia planowane w 2010 roku. W tym celu Instytut Adama Mickiewicza (koordynator programu kulturalnego Polska Polska! Year) zorganizował specjalne śniadanie prasowe. Obecny byli na nim m.in.: Aneta Prasał-Wiśniewska, koordynatorka Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii oraz Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
- Naszym największym dotychczasowym sukcesem jest to, że Brytyjczycy dostrzegli, jak dużo dzieje się w naszej kulturze - podkreśla Aneta Prasał-Wiśniewska.
Wiele ubiegłorocznych imprez miało wyjątkowo wysoką frekwencję. Wystawę prac Małgorzaty Macugi pokazywaną w Whitechapel Gallery (otwartą na przełomie marca i kwietnia) do listopada zobaczyło 300 000 osób. Wystawą „Symbolism in Poland and Britain”, która odbyła się w Tate Britain zobaczyło 400 000 osób. W maju Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wystąpiła w Katedrze w Canterbury, gdzie wspólnie z solistami: Iwoną Hossą, Adamem Kruszewskim, Piotrem Nowackim i narratorem- Borisem Carmelim wykonała „Pasję wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego. Orkiestrze towarzyszyły połączone chóry: Polskiego Radia z Krakowa, Camerata Silesia i Warszawski Chór Chłopięcy. Za pulpitem dyrygenckim stanął sam kompozytor. Mimo tego, że Katedra Canterbury może pomieścić prawie 2000 widzów, bilety sprzedały się do ostatniego miejsca.
Podczas ubiegłorocznego London Design Festival doceniono polskie wzornictwo. Prace polskich projektantów trafiły na strony najbardziej opiniotwórczych brytyjskich dzienników m.in. "Financial Times". Miesięcznik "Blueprint" z okazji wystawy "Open Poland. Architecture and Identity" w londyńskim Royal Institute of British Architects poświęcił znaczną część październikowego numeru polskim architektom, prognozując, że "utalentowani młodzi polscy architekci prawdopodobnie będą w najbliższych latach wywierać silniejszy wpływ na światową scenę".
Aneta Prasał-Wiśniewska podkreśla, że trudno jest wybrać jedno, najważniejsze wydarzenie, które miało miejsce w ubiegłym roku.
CO W 2010 ROKU?
Rok 2010 będzie poświęcony w dużej części polskiej muzyce. 19 stycznia w londyńskim Southbank Centre, z okazji rocznicy, zainaugurowany zostanie cykl koncertów "Chopin at 200: Celebrating a Musical Imagination". Cykl potrwa do 29 kwietnia, a wśród wykonawców znajdą się wybitni interpretatorzy muzyki polskiego kompozytora, m.in. Krystian Zimerman, Maurizio Pollini i Kevin Kenner. Koncertom towarzyszyły będą wykłady, konferencja naukowa poświęcona Chopinowi oraz warsztaty mistrzowskie.
W lutym uczczona zostanie pamięć Romana Maciejewskiego. 4 lutego, w 100. rocznicę urodzin kompozytora, podczas koncertu w Westminster Cathedral, wykonane zostanie Requiem Maciejewskiego.
Na koniec maja zaplanowano "Nigel Kennedyďs Polish Weekend". Słynny brytyjski skrzypek na stałe mieszkający w Krakowie, zagra utwory polskich kompozytorów oraz wystąpi z polskimi muzykami jazzowymi czy folkowymi (m.in. z Anną Marią Jopek).
Polska! Year potrwa do sierpnia 2010 roku. Koordynatorzy projektu wyrażają nadzieję, że zakończy się on sukcesem, tym bardziej, że są ku temu duże przesłanki. Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, podkreśla, że w Wielkiej Brytanii jest duże zainteresowanie naszą kulturą. - Myślę, że na dobrą kulturę jest zawsze popyt, tylko trzeba ją w odpowiedni sposób zaprezentować publiczności - dodaje Potoroczyn.