Kultura

Łódź Czterech Kultur wypłynęła!

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 09:10
Impreza zastąpi odbywający się od 2002 roku Festiwal Dialogu Czterech Kultur prezentujący kultury: polską, żydowską, niemiecką i rosyjską.
Audio
  • Bogdan Tosza, dyrektor Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Wernisaż wystawy Jacka Waltosia "Ludzie Czechowa" zainaugurował we wtorek festiwal Łódź Czterech Kultur. Impreza zastąpi odbywający się od 2002 roku Festiwal Dialogu Czterech Kultur prezentujący kultury: polską, żydowską, niemiecką i rosyjską.


Wiosną tego roku władze Łodzi rozwiązały umowę z dotychczasowymi organizatorami Festiwalu Dialogu Czterech Kultur i Fundacją, która jest właścicielem praw do jego nazwy i znaku. Powodem takiej decyzji było m.in. naruszenie przez organizatorów festiwalu dyscypliny finansów publicznych, brak procedur kontroli i nadzoru finansowego. Jednak już wtedy władze miasta zapewniały, że impreza - pod inną nazwą i w innej formule - będzie kontynuowana.


Festiwal Łódź Czterech Kultur odbywać się będzie pod hasłem "Powroty". Organizatorzy, jak twierdzą, "chcą przywrócić pamięć o barwnej historii miasta, powrócić do wielokulturowej tradycji Łodzi, dotrzeć do korzeni".

30 wydarzeń artystycznych w ciągu 5 dni

W sumie, w ciągu pięciu dni trwania festiwalu, odbędzie się prawie 30 wydarzeń artystycznych - koncertów, spektakli teatralnych, spotkań z pisarzami i warsztatów.
Imprezę zainaugurował  wernisaż wystawy "Ludzie Czechowa", na której można będzie zobaczyć rysunki i rzeźby w cemencie przedstawiające postaci z utworów tego rosyjskiego pisarza. W tym roku mija 150 rocznica jego urodzin. Jeszcze we wtorek będzie można wysłuchać koncertu Kwartetu Śląskiego, który wykona program z nowej płyty, wydanej w cyklu "Poland Abroad", oparty m.in. na twórczości żydowskich kompozytorów Szymona Laksa i Joachima Mendelsona.

Na scenie

Miłośnicy teatru będą mogli m.in. obejrzeć spektakl "Czas terroru" legnickiego teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Przedstawienie, które wyreżyserował Lech Raczek, oparte jest na dramacie Stefana Żeromskiego "Róża" - który częściowo rozgrywa się w robotniczej Łodzi, bezpośrednio po upadku rewolucji 1905 roku. Wydarzeniem teatralnym będzie również pokaz kręconego w Łodzi przedstawienia Teatru Telewizji "Powidoki" Adama i Macieja Wojtyszki w reżyserii tego ostatniego; pokaz sztuki inspirowanej życiem najsłynniejszej pary łódzkich artystów - Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro. W programie festiwalu znalazło się także przedstawienie Sanktpetersburskiego Teatru Baletu Borisa Ejfmana "Don Kichot, czyli fantazja szaleńca".

W kinie

Odbędą się też przeglądy filmowe. Pierwszy z nich to przegląd filmów twórcy radzieckiej komedii Grigorija Aleksandrowa. Najbardziej znane jego filmy to przede wszystkim "Świat się śmieje" (1934), "Cyrk" (1936), "Wołga, Wołga" (1938) i "Wiosna" (1946). Żoną reżysera była znana radziecka aktorka filmowa i teatralna, tancerka i śpiewaczka, gwiazda jego filmów - Lubow Orłowa. Goście festiwalowi obejrzeć też będą mogli filmy dokumentalne z Niemiec, Izraela i Polski.

Na wystawie

Zdaniem organizatorów festiwalu, jednym z najważniejszych jego wydarzeń będzie wystawa pt. "Wrogościnność. Podejmowanie obcych". To międzynarodowy projekt, w którym artyści, wykorzystując różne środki m.in.: instalacje, wideo czy rzeźbę, "podejmują kwestię sytuacji imigrantów, czy szerzej - naszego stosunku do obcości". A Łódź, jako miasto powstałe dzięki czterem narodowościom, wydaje się miejscem szczególnie odpowiednim dla realizacji tego typu przedsięwzięcia - podkreślają organizatorzy.

Spotkania literackie

Zaplanowano również spotkania literackie: "Paul Celan. Poeta. Ocalony. Żyd" połączone z promocją książki Johna Felstinera oraz spotkanie z, mającą łódzkie korzenie, tłumaczką literatury polskiej - Ksenią Starosielską.
-Można było oczywiście rozważać inny dobór imprez, jednak jestem gotowy bronić swoich decyzji, co do repertuaru. Wszystkie spektakle w ramach programu teatralnego dobrze ze sobą korespondują, podobnie jest z wystawami, takimi jak "Wrogościnność" czy "Ludzie Czechowa" - mówił Bogdan Tosza, dyrektor Miasta Dialogu, instytucji organizującej festiwal.
Budżet tegorocznej imprezy wynosi 550 tys.

Festiwal potrwa do 18 września.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Popołudnie wielu kultur

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 15:18
Rocznica Stachury, rozmowa z Lilyą Zilberstein, "Łódź Czterech Kultur"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulturalny wrzesień

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 08:11
Łódź Czterech Kultur, Yach Film Festiwal, Grassomania - to tylko niektóre z imprez kulturalnych, jakie odbywają się w tym miesiącu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coś się kończy, coś zaczyna

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2010 15:35
W połowie września kulturalne centrum przeniesie się z Łodzi i Krakowa do Warszawy.
rozwiń zwiń