Poza nagrodzoną książką, wydaną przez Iskry, w finale nagrody znalazły się powieści: "ości" Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie) o współczesnej Warszawie i zagmatwanej naturze relacji międzyludzkich, "Wiele demonów" Jerzego Pilcha (Wielka Litera), czyli historia konfrontacji małej, protestanckiej społeczności z pokusami wielkiego świata, "Nocne zwierzęta" Patrycji Pustkowiak (W.A.B.), debiutancka powieść o nocnych przygodach samotnej kobiety w wielkim mieście, a także "Niebko" Brygidy Helbig (W.A.B.) o powikłanych losach polsko-niemieckiej rodziny.
Nominowano również tomy wierszy "Nadjeżdża" Szymona Słomczyńskiego (Biuro Literackie) i "Jeden" Marcina Świetlickiego (EMG).
Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Wykluczone z konkursu są opracowania oraz prace zbiorowe.
Zwycięzca wyłaniany jest w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, które ogłaszane są w maju, drugi to wybór siedmiu finalistów podawany do wiadomości we wrześniu. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia. Do tego momentu ani laureat, ani finaliści obecni na sali nie znają wyniku konkursu. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły.
W tym roku jury nagrody pod przewodnictwem Tadeusza Nyczka zasiadają: Marek Beylin, Piotr Bratkowski, Mikołaj Grabowski, Irena Grudzińska-Gross, Ryszard Koziołek, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek oraz Maria Poprzęcka.
Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Czesław Miłosz, Wiesław Myśliwski, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Joanna Bator, Dorota Masłowska.
(PAP/Trójka/mr/mk)