Przygotowania do obchodów trwają już od roku. Minister poinformował, że Niemcy, Chiny, Francja, Rosji i Japonia mocno zaangażują się w to wydarzenie. Pozytywne informacje na temat roku Chopinowskiego przychodzą także z krajów bardziej egzotycznych jak Malezja, Singapur czy Brazylia. Ważną jest również propozycja francuskiej minister kultury i komunikacji, Christine Albanel o zorganizowaniu wspólnej konferencji w Paryżu. I to co najbardziej cieszy - grób Fryderyka Chopina został objęty narodową opieką państwową, o co starano się przez 20-30 lat.
Najważniejsze miejsce dla organizacji Roku Chopinowskiego to jednak Polska, a w niej Żelazowa Wola, Brochów, miejscu chrztu Chopina, warszawski Zamek Ostrogskich, który jest remontowany na potrzeby nowego Muzeum Fryderyka Chopina na Tamce.Wszystkie prace remontowe mają zakończyć się w tym roku. Jak w grudniu zapowiadał dyrektor Muzeum Fryderyka Chopina, Andrzej Sułek: Muzeum Fryderyka Chopina na Tamce będzie najnowocześniejsze na świecie.
Zaplanowano, że w 2010 roku odbędzie się dziesięć koncertów na przełomie lutego i marca, w których wezmą udział najsłynniejsi pianiści, m.in. Martha Argerich i być może Maurizio Pollini oraz Krystian Zimerman. Dodatkowo zostanie wydany w kilku językach przewodnik po Europie Chopina. Organizowany jest portal internetowy Chopin 2010, który wielbicielom kompozytora zapewni dostęp do wszelkich informacji i publikacji na jego temat. Powstanie sieć szlaków po miejscach, gdzie bywał kompozytor.
Powstał również projekt „Chopin w stolicach Europy”, który zakłada organizację koncertów w Paryżu, Londynie, Pradze, Wiedniu i Berlinie.
Wydaje się, że najważniejszym wydarzeniem jubileuszu będzie XVI Konkurs Chopinowski, który jak zawsze zorganizuje Instytut Fryderyka Chopina.
Więcej informacji: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.