Rusza wieloletni programu rządowy "Kultura +". Jego celem jest m.in. budowa i modernizację bibliotek, jak również digitalizacja i udostępnianie zbiorów, a także poprawa dostępu do kultury osób zamieszkałych na wsiach i w małych miejscowościach (do 15 tysięcy osób). - Program ma doprowadzić do tego, aby Polska pod względem oferty kulturalnej była kompletna i aby nie było miejscowości, w której nie ma istotnej placówki kulturalnej, najlepiej żeby była to biblioteka - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Na realizację określonych celów w ramach programu "Kultura+" w latach 2011-2015 ma zostać przeznaczone 516 milionów złotych.
Dziś oficjalnie rozpoczęto pierwszy nabór wniosków. Można je składać do 18 kwietnia. Bezpośrednimi beneficjentami programu są samorządowe i państwowe instytucje kultury, archiwa państwowe i instytucje filmowe.
Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden podkreślał, że program ma ułatwić dostęp do kultury zwłaszcza w tych miejscowościach, w których nie ma żadnej możliwości uczestnictwa w kulturze. - Biblioteka powinna być takim miejscem, które umożliwi wszystkim generacjom: młodzieży, ale także ludziom starszym uczestniczenie w życiu kulturalnym - wyjaśniał Grzegorz Gauden.
Biblioteki i domy kultury w ramach programu "Kultura+" zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt i dostęp do internetu. Ma to umożliwić dostęp do zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego w postaci cyfrowej - zbiorów muzealnych, audiowizualnych jak również archiwów i bibliotek - dla mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości, którzy nie mają możliwości zapoznania się ze zbiorami instytucji kultury znajdującymi się w większych miastach. - Dziedzictwo cyfrowe to jest przyszłość nie tylko w sferze cywilizacyjnej, ale każdej: edukacyjnej, estetycznej, takiej, która pozwala zabezpieczać najważniejsze dokumenty, obszary dziedzictwa kulturowego polskiego - tłumaczył Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Więcej informacji o Programie WPR Kultura +, priorytet:"Digitalizacja", regulamin programu oraz formularz wniosku znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
(pj)