Olga Tokarczuk
Bieguni
Wydawnictwo Literackie, Kraków
Olga Tokarczuk – prozaiczka i eseistka, jej książki cieszą się ogromnym powodzeniem wśród czytelników i krytyków. Właściwym debiutem Olgi Tokarczuk była powieść „Podróż ludzi Księgi” (1993), nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Następne książki to: „E.E.” (1995), „Prawiek i inne czasy” (1996), „Dom dzienny, dom nocny” (1998), zbiory opowiadań „Szafa” (1997), „Gra na wielu bębenkach” (2001), esej „Lalka i perła” (2001) oraz powieści „Ostatnie historie” (2004), „Anna In w grobowcach świata” (2006) i „Bieguni” (2007). Na podstawie jej utworów powstają inscenizacje teatralne, a niektóre doczekały się także ekranizacji („Żurek” w reżyserii Ryszarda Brylskiego). Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody Fundacji Kościelskich (1997), Paszportu „Polityki” (1997), nagrody miesięcznika „Odra” (2008). Kilkakrotnie nominowana do Nagrody NIKE, trzy razy zdobywała Nagrodę Czytelników. Jedna z jej książek znalazła się w finałowej dziesiątce International IMPAC Dublin Literary Award, pisarka odebrała też prestiżową nagrodę niemiecką Mosty Berlina (wraz z Ester Kinsky, tłumaczką „Domu dziennego, domu nocnego”). Jej książki tłumaczono na wiele języków, m.in. niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, węgierski, chiński, litewski, czeski, duński, estoński, serbski, szwedzki, włoski.
Bieguni – odłam prawosławnych starowierców, odrzucający hierarchię kościelną, wierzący, że świat jest przesiąknięty złem. Uważali, że zło ma największą moc, gdy człowiek stanie w miejscu. Jedynym sposobem ratunku od zła jest podróż, ruch.
Odwiedź i zagłosuj: http://www.nagrody-mediow-publicznych.pl/
Pozostali nominowani do nagrody Cogito:
„Sprzedana muzyka” Andrzeja Bieńkowskiego (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec)
„Sprzedana muzyka” to przede wszystkim zapis spotkań z ludźmi. Wiejscy muzykanci są ostatnimi reprezentantami odchodzącego świata.
Więcej: http://www.polskieradio.pl/kultura/ksiazka/artykul66268.html
„Poemat odjazdu” Andrzeja Mandaliana (Wydawnictwo Sic!, Warszawa)
„Poemat odjazdu” to poetycki reportaż, którego akcja rozgrywa się na warszawskim Dworcu Centralnym, Miejsce to jest metaforą naszej ludzkiej podróży ku śmierci.
Więcej: http://www.polskieradio.pl/kultura/ksiazka/artykul66104.html
„Twarz Tuwima” Piotra Matywieckiego (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa)
Niezwykła książka – z racji wielości perspektyw, twórczego rozmachu i syntetyzujących ambicji autora bliska monografii.
Więcej: http://www.polskieradio.pl/kultura/ksiazka/artykul66276.html
„Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce. Wspomnienia” Franceski Michalskiej (Oficyna Literacka Noir sur Blanc, Warszawa)
Jest to opowieść o dziejach, które umykają dzisiejszej świadomości historycznej w Polsce.
Więcej: http://www.polskieradio.pl/kultura/ksiazka/artykul66271.html
„Czarny Ogród” Małgorzaty Szejnert (Wydawnictwo ZNAK, Kraków)
"Czarny ogród" to historia dwóch katowickich osiedli, Giszowca i Nikiszowca, widziana przez pryzmat indywidualnych losów ich mieszkańców.
Więcej: http://www.polskieradio.pl/kultura/ksiazka/artykul66273.html
„Poeta rozmawia z filozofem” Adama Zagajewskiego (Fundacja Zeszytów Literackich, Warszawa)
Tom szkiców Adama Zagajewskiego traktuje o naturze pisania i o związkach literatury z filozofią i historią.
Więcej: http://www.polskieradio.pl/kultura/ksiazka/artykul66094.html