Kultura

Styl zakopiański Witkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2009 14:53
Styl zakopiański był fenomenem w historii polskiej architektury i sztuki użytkowej. Jego twórca, Stanisław Witkiewicz, na przełomie XIX i XX wieku w Zakopanem formułował zasady swojej idei. Przez długi czas, na rynku brakowało wydawnictwa, które w sposób systematyczny porządkowałoby stan wiedzy na ten temat. Właśnie to zachęciło Teresę Jabłońską do opublikowania pracy poświęconej stylowi witkiewiczowskiemu. Album „Styl zakopiański Stanisława Witkiewicza” trafił właśnie na rynek wydawniczy.


 

Wysokie podmurówki, ozdobne kominy, tarasy i ganki, duża ilość uskoków, załomów, dachy zdobione pazdurami, a szczyty okna i drzwi słonecznikami, to tylko wybrane cechy stylu zakopiańskiego, który na przełomie XIX i XX wieku w Zakopanem formułował Stanisław Witkiewicz, który tradycyjne budownictwo górali podhalańskich wzbogacił o elementy secesji.
Styl witkiewiczowski przeniknął nie tylko do budownictwa. Jego cech można się też doszukiwać w przedmiotach użytkowych jak np.: sprzęty gospodarcze, meble, wyroby z porcelany. Po 1900 roku na łamach prasy toczyła się żywa dyskusja na temat tego, czy może pretendować do rangi powszechnego stylu polskiego. Niestety, skomplikowane rozwiązania architektoniczne, zniechęcały potencjalnych kontynuatorów stylu. Po śmierci Witkiewicza w 1914 roku dyskusja ucichła, a styl zakopiański zaczął zamierać.

 

 

Bogdan Szymanik, właściciel wydawnictwa Bosch, powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że styl zakopiański jest czymś tak własnym Polski, że jest to znakomity motyw do promowania go poza granicami naszego kraju. "Tego rodzaju stylu nikt inny nie ma, dlatego warto promować to w świecie"- dodał.

 

Teresa Jabłońska w rozmowie z Polskim Radiem powiedziała, że z pomysłem wydania pracy poświęconej stylowi zakopiańskiemu nosiła się od trzech lat. Od długiego czasu Muzeum Tatrzańskie w którym pracuje, prowadzi poważne prace badawcze dotyczące sztuki Witkiewicza i stylu zakopiańskiego. "Na rynku ciągle brakowała wydawnictwa, które w jednej książce pokazywałoby materiał archiwalny w połączeniu ze współczesnym obrazem stylu zakopiańskiego"- dodała autorka albumu. 

Pisarz Michał Jagiełło, który od wielu lat związany jest z Zakopanem powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że jest to unikatowy album, który nie jest książką tylko dla specjalistów.

Ważne dopełnienie albumu stanowią fotografie, które wykonał w stylu zakopiańskim Piotr Droździk, a wyjątkowo interesujący projekt graficzny przygotował Leszek Szurkowski.  

 Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Witkacy do żony

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2008 09:06
Witkacy – publicznie człowiek o wielu twarzach – w listach do żony wydaje się bezbronnie szczery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór literacki: Witkacy w listach do żony

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2008 21:00
Witkacy w listach do żony
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstał film o Witkacym

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 11:40
„Mistyfikacja” to tytuł filmu fabularnego poświęconego postaci Stanisława Ignacego Witkiewicza. W rolę Witkacego wcielił się Jerzy Stuhr. Pracownika SB, który odkrywa wielką tajemnicę autora "Szewców", zagrał jego syn Maciej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witkacy żyje i ma się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 10:19
Ostry makijaż, łysa głowa i szaleństwo w oczach. Tak wygląda kochanka Witkacego. Dla tej roli Ewa Błaszczyk bez wahania ogoliła głowę i poddała się skomplikowanej charakteryzacji, która upodobniła ją do ekscentrycznej muzy wielkiego twórcy. Jerzy Stuhr natomiast wcielił się w postać jednego z największych skandalistów XX wieku. Jak aktor sprawdził się w minach Witkacego? Zobacz galerię!
rozwiń zwiń