"Trudno oprzeć się wrażeniu, że Czechosłowacja jawiła się, i być może wciąż się jawi, przeciętnemu Polakowi jako kraj sielanki i anegdoty, pozbawiony dramatyzmu dziejów, tragizmu i kultury wartej uwagi. Może nie kryła się w tym pogarda (…), ale na pewno duża doza protekcjonalizmu. Ponieważ wynikał on przede wszystkim z niewiedzy, trudno nazywać go po latach inaczej, jak tylko głupotą".
(Mariusz Surosz, "Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów", ze wstępu autora)
W cyklu "To się czyta" zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki Mariusza Surosza "Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów" w interpretacji Grzegorza Małeckiego.
Mariusz Surosz w siedemnastu esejach poświęconych ważnym, choć w większości mało znanym w Polsce postaciom opowiada o ludzkich losach, ukazuje dramaty i tragedie, jakich wielka historia nie skąpiła Czechom w XX stuleciu. Pisze o astronomie, który porwał za sobą dziesiątki tysięcy Czechów i Słowaków, aby walczyć o utworzenie państwa, o największej miłości Franza Kafki, o playboyu, którego śmierć stała się symbolem końca demokracji w Europie Środkowej, o filozofie broniącym zakazanego przez władze zespołu rockowego, o murarzu, który został wydawcą książek i był za to prześladowany, o poecie - laureacie Literackiej Nagrody Nobla... Ale też o naziście, który nienawidził Czechów, a miał nad nimi władzę niemalże absolutną, i o komuniście, który zaprzedał swój naród... Surosz obala stereotypy dotyczące Czechosłowacji. Pozwala dokładniej poznać drogę Czechów do wolności. Pokazuje świat dotychczas obcy większości Polaków.
"Pepiki" to określenie świadczące o braku wiedzy o historii i kulturze Czechosłowacji. Pepiki Mariusza Surosza to książka, która tę lukę wypełnia. (źr.: wab.com.pl)
8-19 listopada (poniedziałek-piątek), godz. 23:00