Warto posłuchać rozmowy z prof. Jerzym Snopkiem - hungarystą i tłumaczem - by przekonać się, jak bardzo melodyjny, rytmiczny i, właśnie!, poetycki jest język węgierski. (Melodię wierszy współczesnych poetów Węgier poznamy dzięki interesującej recytacji Marty Gedeon-Snopek).
Warto posłuchać rozmowy, którą z autorem "Antologii współczesnej poezji węgierskiej. Dojść do słonecznej strefy" przeprowadziła w Dwójce Bożena Markowska, by poznać literaturę wciąż u nas mało znaną. Kiedy bowiem myślimy: literatura węgierska, jakie nazwiska przywołuje nasza pamięć? Imre Kertész, Sándor Márai, Péter Esterházy, może jeszcze Sándor Petőfi, może - z sentymentu do jednej z najpiękniejszych książek dzieciństwa - Ferenc Molnár. Tymczasem okazuje się, że współczesna poezja węgierska może być nam bardzo bliska.
Twórców węgierskich łączyły z Polską mocne więzi: po roku 1956 nasz kraj był dla Węgrów "przedsionkiem Zachodu" (jak to nazwał prof. Snopek), swoistą mekką kulturalną, oknem na świat zachodniej kultury. Narodziło się nawet, w związku z tym, tajemniczo brzmiące "pokolenie Autostopowiczów" - o tym również opowiada gość dwójkowej audycji. Także dla współczesnych poetów węgierskich Polska jest ważnym krajem. W audycji dowiemy się więcej m.in. o Istvánie Belli, który zaczytywał się w Mickiewiczu, Gałczyńskim i... Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Nowa poezja węgierska może być nam jednak bliska z powodu podstawowego: poruszane w tych wierszach tematy, ujawnianie emocje i przywoływane doświadczenia są uniwersalne, dotykają tego, co najważniejsze. Co ciekawe, w poezji tej dominuje pesymistyczna wizja świata, dramatyczny obraz życia przeważa nad tegoż życia afirmacją. Więcej tu ciemności niż światła.
Jak więc możliwe jest dojście do "słonecznej strefy"? - Tytuł antologii pochodzi z jednego z zamieszczonych tu wierszy - mówił prof. Jerzy Snopek. - Słoneczna strona życia jawi sie w tej poezji jako cel, ale droga do tego celu jest długa i dramatyczna.
Czy można osiągnąć ten cel? "Źle jest żyć" usłyszymy w jednym z tych pięknie brzmiących wierszy...
Audycja dokumentalna Bożeny Markowskiej "Śladem współczesnych poetów węgierskich". Opracowanie muzyczne: Barbara Okoń-Makowska.
Jerzy Snopek, „Antologia współczesnej poezji węgierskiej. Dojść do słonecznej strefy”, Wydawnictwo Studio Emka, 2010.
Aby wysłuchać rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.
(jp)