Kultura

Prusowie w Malborku

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 10:41
Pochodzące z XII-XV wieku zabawki, broń, naczynia itp. będzie można zobaczyć na wystawie poświęconej Prusom - ludowi zamieszkującemu dzisiejsze Powiśle w momencie zajęcia go przez Krzyżaków. Ekspozycja zostanie otwarta we wtorek w Muzeum Zamkowym w Malborku.

Jak powiedział PAP Zbigniew Sawicki, archeolog pracujący w malborskim Muzeum Zamkowym, na wystawę złoży się około 250 eksponatów pochodzących głównie z prowadzonych w latach 2007-2008 wykopalisk archeologicznych w Białej Górze, gdzie w średniowieczu istniała osada zamieszkała przez Prusów.

Na ekspozycję złożą się też - jako uzupełnienie - zabytki udostępnione przez kilka muzeów. "Wystawa ma pokazać m.in., jak zmieniło się życie Prusów w momencie pojawienia się na zamieszkanych przez nich ziemiach Krzyżaków" - powiedział Sawicki.

Na wystawie znajdą się przedmioty codziennego użytku, jak choćby naczynia, noże, sierpy, nożyce czy przęśliki. Będą też elementy średniowiecznego stroju, takie jak paciorki, obrączki czy różnego typu sprzączki a także broń (poczynając od topora, a kończąc na grotach i bełtach kusz czy fragmentach zbroi).

Zaprezentowany zostanie też model łodzi, jakiej używali Prusowie oraz różnego rodzaju haczyki na ryby, ciężarki sieciowe i inne przedmioty związane z rybołówstwem. Ekspozycja, która ulokowana zostanie w Sali Narożnej pod kościołem na Zamku Wysokim, będzie miała charakter wystawy stałej.

Prusowie byli jednym z ludów bałtyjskich, które zamieszkiwały ziemie pomiędzy Wisłą a Niemnem. Najprawdopodobniej lud ten przywędrował w te rejony około VI-V wieku p.n.e. z obszaru środkowej Rusi. Plemiona Prusów zniknęły z mapy Europy, jako samodzielne etnicznie i kulturowo ludy już w średniowieczu - za sprawą Zakonu Krzyżackiego.

Prusowie posługiwali się własnym językiem, mieli też własny system rządów oparty na wiecach, na co dzień byli przede wszystkim rolnikami, trudnili się też rybołówstwem. Jako poganie czcili siły natury, szczególnym kultem otaczając drzewa: wierzyli, że właśnie w nich mieszkają ludzkie dusze, zakładali więc m.in. święte gaje (najprawdopodobniej naruszenie świętości jednego z gajów było przyczyną zabicia przez Prusów w 997 roku praskiego biskupa Wojciecha).

Pogańskie ludy Pruskie zamieszkujące w okolicach dzisiejszego Powiśla (oraz dalej na wschód), poczynając od XIII wieku były systematycznie tępione przez Zakon Krzyżacki. W obronie swojej ziemi i wierzeń Prusowie wszczynali liczne powstania, z czasem jednak ulegli Krzyżakom: wielu Prusów zginęło w walkach, a ci, którzy przeżyli - zatracili swoją tożsamość.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ośmiorniczka na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2007 11:42
Przyssana do porcelanowego naczynia ośmiornica doprowadziła badaczy do wraku pełnego bezcennej porcelanowej ceramiki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzemionki – prehistoryczny skarb

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2008 13:18
Chwalicie Stonhenge? Nie znacie Krzemionek! Posłuchaj audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ARCHEOLOGIA: Latarnia z Patary

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2008 14:32
Tureccy archeolodzy odkopali starożytna latarnię morską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prehistoryczne buty

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2008 11:16
Najnowsze badania dowodzą, że noszenie obuwia sięga bardzo odległych czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na ratunek starożytnemu miastu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2008 08:40
Greckie miasto Assos nad Morzem Egejskim, obecnie Behramkale w Turcji, ma bardzo barwną historię. Przez pewien czas rządzil nim nawet znany filozof Hermiasz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mesjasz przed Chrystusem?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2008 09:22
Tradycja mesjańska istniała juz przed naszą erą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ARCHEOLOGIA: Meksyk świętuje

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2008 15:34
Dokładnie 30 lat temu archeolodzy odkryli Wielką Świątynię (Templo Mayor), która niegdyś zdobiła azteckie Tenochtitlan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto tracki rydwan

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2008 08:27
To pierwszy kompletny rydwan, jaki znaleziono.
rozwiń zwiń