Pierwszą w Polsce wystawę poświęconą twórczości pisarki Virginii Woolf i grupie artystycznej Bloomsbury, zorganizowało Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.
Związani z ruchem Bloomsbury pisarze, malarze, dziennikarze, ekonomiści i krytycy sztuki wywarli ogromny wpływ na współczesną angielska sztukę oraz literaturę.
Swoją działalność rozpoczęli w skostniałej epoce wiktoriańskiej. Spotykali się w domu na Gordon Square w dzielnicy Londynu Bloomsbury. To tam mieszkała Virginia i jej siostra Vanessa. Przyjmowały w domu kolegów brata z Cambridge, młodych ludzi o awangardowym myśleniu.
- Prawdziwy przełom w działalności Bloomsbury nastąpił 1910 roku, kiedy Roger Fry postanowił po raz pierwszy sprowadzić do Londynu dzieła awangardowych malarzy francuskich - Matisse'a, Gaugin'a, Monet'a. Wiktoriańska publiczność przeżyła szok. Na drugiej wystawie Fry pokazał pracę także awangardowych Brytyjczyków i pokazał, że można w sztuce zerwać z konwencją realistyczną - opowiadała w audycji "Teren Kultura", na antenie Trójki kuratorka wystawy Monika Rydygier.
Afera "Dreadnought hoax" spowodowała, że o grupie Bloomsbury zrobiło się jeszcze głośniej. Artyści przebrali się za abisyńską delegację dyplomatyczną i wprowadzili w błąd brytyjskie władze i marynarkę wojenną.
Na wystawie "Grupa Bloomsbury. Brytyjska bohema kręgu Virginii Woolf" znalazły się fotografie dokumentujące działalność grupy. Do Krakowa z Wielkiej Brytanii przyjechały prace czterech ważnych artystów: Vanessy Bell (siostry Virginii Woolf), Duncana Granta, Rogera Fry'a i Dory Carrington. Virginii Woolf poświęcone są dokumentalne zdjęcia, film, cytaty z pamiętników.
Na bogaty program towarzyszący wystawie złożą się wykłady, projekcje filmowe, czytanie literatury brytyjskiej oraz warsztaty dla dzieci. Program zajęć na stronie www.mck.krakow.pl
Wystawa "Grupa Bloomsbury. Brytyjska bohema kręgu Virginii Woolf" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie potrwa do 9 stycznia 2011 roku.