Kultura

Martwa natura z japońską laleczką

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 07:35
Wystawa w Muzeum Manggha prezentuje funkcjonowanie japońskiej laleczki i innych rekwizytów z Kraju Kwitnącej Wiśni w obrazach, rysunkach, grafikach, a także w literaturze.

Japońska laleczka to jeden z najbardziej intrygujących przedmiotów kultury japońskiej, pojawiający się bardzo często w wielu dziełach artystów europejskich już od drugiej połowy XIX wieku. W wieku XX i XXI stanowi fenomen popkultury, będący przedmiotem badań historyków sztuki, etnologów, kulturoznawców i socjologów.    

Zorganizowana przez Muzeum Manggha wystawa "Martwa natura z japońską laleczką" prezentuje funkcjonowanie nie tylko tytułowej japońskiej laleczki lecz także innych rekwizytów z Kraju Kwitnącej Wiśni (kimon, wachlarzy, parawanów, drzeworytów, rzemiosła artystycznego, katagami), w obrazach, rysunkach i grafikach, a także w literaturze.

Spotkanie i fascynacja polskich artystów sztuką i kulturą Japonii było w dużym stopniu zasługą największego w naszym kraju kolekcjonera sztuki Kraju Kwitnącej Wiśni - Feliksa Jasieńskiego "Mangghi". Swoją wyjątkową kolekcję Jasieński prezentował w latach 1901-1913 w Warszawie, Krakowie i Lwowie. Z początku dosyć chłodno przyjęta, z czasem zaczęła zdobywać coraz większe grono zwolenników. Kolekcja Jasieńskiego niekiedy służyła artystom wręcz za rekwizytornię, z której wypożyczali potrzebne przy malowaniu obrazów przedmioty.

Tak było z zaprzyjaźnionym z Jasieńskim Józefem Pankiewiczem, gdy pracował nad "Japonką" - obrazem uważanym za jedno z najważniejszych dzieł polskiego japonizmu. Kompozycja, powstała w pracowni malarza w krakowskiej ASP. Pozowała do niej żona artysty Wanda. Kimono i pas, które ma na sobie modelka oraz buty, stolik z laki, brązowy dzban i stanowiący tło kompozycji parawan można zobaczyć na wystawie w zestawieniu z obrazem Pankiewicza.

Według historyków sztuki, zainteresowanie artystów egzotyczną sztuką i kulturą Japonii na początku ograniczało się do umieszczania japońskich dekoracji i atrybutów w modernistycznych obrazach. Z czasem pogłębiło się, artyści zaczęli sięgać także po japońskie środki artystycznego wyrazu, takie jak: kadrowanie, kolorystyka, kompozycja, schematyzacja form.


Feliks Jasieński (1861-1929) zebrał kolekcję liczącą 15 tys. obiektów, z czego ok. 6,5 tys. stanowiły przedmioty z Japonii. Choć wiele podróżował, do Japonii nigdy nie dotarł. "Japońskie cacka" sprowadzał poprzez Paryż, Monachium i Wiedeń. W 1920 r. przekazał swoje zbiory Muzeum Narodowemu w Krakowie. Przedmioty prezentowane na wystawie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zostały wypożyczone z kilkunastu muzeów narodowych i okręgowych oraz galerii i zbiorów prywatnych.

Wystawa "Martwa natura z japońską laleczką" będzie otwarta do 23 stycznia.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Malarstwo, które hipnotyzuje

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 13:52
"Przedmioty-Podmioty" to warszawska wystawa o relacji między artystą, widzem i obrazem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Symbolika spod pędzla

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 08:00
Malarskim trendem Młodej Polski była symbolika. Ulubionym tematem artystów tworzących w latach 1980-1918 były ludowe legendy i mistycyzm.
rozwiń zwiń