Kultura

Trudna sztuka ozdobnego pomalowania sufitu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 14:15
Annibale Carracci poświęcił osiem lat na stworzenie w Rzymie ogromnego fresku. Jego sztuka jest kluczem do zrozumienia epoki włoskiego baroku.
Audio
  • Sztuka malowania fresków według Annibale Carracci

Nieśmiertelność Carracciemu przyniosły freski w Palazzo Farnese. Do rzymskiego zabytku wiedzie droga przez plac Campo di Fiori, pałac jest dziś siedzibą ambasady francuskiej. To tam, w XVI wieku Annibale Carracci potwierdził swoje wielkie zdolności dekoratora.

Praca malarz fresków była zajęciem niezwykle wyczerpującym fizycznie. Artysta musiał wiele godzin dziennie spędzić na rusztowaniu, często w pozycji leżącej, z pędzlem w ręku. Postępy swojej pracy mógł ocenić dopiero po zejściu z rusztowania.

Najpierw, na próbę, pozwolono Annibalemu Carracciemu pomalować na suficie Palazzo Farnese przygody Herkulesa i Odyseusza.

- Kolory jasne, pastelowe. Wszystkie postacie bardzo muskularne. Na pierwszy rzut oka widać wpływ Michała Anioła i jego kulturystów z Kaplicy Sykstyńskie - opowiadała w dwójkowej audycji "W stronę sztuki" historyk sztuki Bożena Fabiani.

Te dekoracje spodobały się rodzinie Farnese, więc Carracci dostał zlecenie pomalowanie eksponowanej galerii na pierwszym piętrze pałacu.

- Największe malowidło na sklepieniu to triumf Bachusa i Ariadny, których otacza orszak roztańczonych bachantek, nimf, z satyrami i uskrzydlonymi puttami - opowiadała dr Fabiani - Kłębi się na tym obrazie, kipi od kolorów i form.

Carracci osiem lat dekorował Palazzo Farnese, jednak po zakończeniu prac nie spotkał się prawdopodobnie z oczekiwanym uznaniem i popadł w melancholię. Ostatnie lata spędził chorując i pracując bez przerwy, zmarł w wieku 48 lat.

Doktor Bożena Fabiani opowiadała także o religijnym malarstwie Annibalego Carracciego, analizowała m.in. obraz "Domine, Quo Vadis", na którym artysta namalował scenę spotkania Jezusa i Świętego Piotra.

/



Aby posłuchać gawędy dr Fabiani, kliknij dźwięk "Sztuka malowania fresków według Annibale Carracci" w boksie "Posłuchaj", w ramce po prawej stronie.


usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Leonardo da Vinci - człowiek renesansu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 23:25
Samouk i niebywały talent, obdarzony geniuszem. Początkowo posiadł podstawowe umiejętności czytania, pisania i liczenia. Braki uzupełniał całe życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Caravaggio ściąga tłumy. Wielu odejdzie z kwitkiem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2010 12:13
W ostatnim dniu otwarcia wystawy dzieł Caravaggia w Rzymie w nocy w kolejce na Kwirynale stały tłumy ludzi. Ekspozycja, która przejdzie do historii pod względem liczby zwiedzających, zostanie zamknięta w niedzielę o godzinie 22.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Politycy kłócą się, gdzie pochować Caravaggio

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2010 20:24
Dyskusja o tym, gdzie pochować zidentyfikowane właśnie szczątki Caravaggia wybuchła we Włoszech w przeddzień ich wystawienia w Rawennie. Debata jest polityczna, gdyż koalicyjna Liga Północna chce, aby szczątki malarza pochowano w Mediolanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obraz Tycjana uszkodzony

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 13:30
Słynny "Dawid i Goliat" został częściowo zniszczony w weneckim pożarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pochwała prostoty

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 16:01
Annibale Carracci malował proste, naturalistyczne obrazy w czasach, gdy inni włoscy malarze inspirowali się barokowym przepychem.
rozwiń zwiń