Nowoczesna Warszawa – czyli jaka? Nowoczesna Warszawa – dla kogo? Nowoczesna Warszawa – czy mamy dla niej nowoczesne legendy? Jak chcemy żyć w mieście, do czego go używać, po co nam ono w ogóle jest? Na te pytania próbuje odpowiadać festiwal projektowania miasta "Warszawa w budowie", który organizowany jest przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
- Warszawiacy dyskutują u nas o swoim mieście, konfrontują swoje wyobrażenia na jego temat z doświadczeniami specjalistów z wielu krajów, reprezentujących różne dyscypliny – opowiada o festiwalu Sebastian Cichocki, główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Na pytania uczestników imprezy odpowiadają architekci, socjologowie i filozofowie, co, zdaniem gości Andrzeja Matula, pozwala dotrzeć do różnych publiczności.
- Nie ma już centralnego planowania i narzucania jednej wizji, każdy ma prawo zabrać głos – podkreśla Marcel Andino Velez, rzecznik prasowy Muzeum.
W "Rozdrożach kultury" goście podkreślali, że chociaż dziś o Warszawie mówi się, że jest "miastem chaosu" i nie jest zbyt atrakcyjna wizualnie, to stan ten można zmienić. – Ta aglomeracja nie jest do końca skończona – podkreśla Karina Koziej, socjolog miasta.
– Wydaje mi się, że w końcu dorośliśmy do przeprowadzenia wielu rewolucyjnych zmian i potrafilibyśmy dobrze zagospodarować tak ważną przestrzeń, jaką jest choćby Plac Defilad – dodaje w radiowej Jedynce.
Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy kliknąć "Warszawę można uczynić piękną" w boksie "Posłuchaj".
Na "Rozdroża kultury" zapraszamy w poniedziałki o 20.09
|
(pp)