Kultura

Twożywo ze smutku

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 09:58
Mariusz Libel i Krzystof Sidorek pokazują w Łodzi prace inspirowane tekstami największego z nihilistów - Emila Ciorana. To może być ich ostatnia wystawa.

- Cierpienie jest immanentną cechą istnienia. Tak jak cechą roślin jest to, że są zielone - mówi w wywiadzie towarzyszącym wystawie Grupa Twożywo - Emil Cioran próbuje mówić w imieniu niemych, milczących, wypartych rzeczy, które nas drażnią, denerwują, od których robi nam się przykro. Żyjemy w kieracie zabawy, radości, jeżeli ktoś jest smutny - trzeba go uleczyć. Tak skretynieliśmy, że smutek, który nie pasuje, który nam zaburza ogląd tego, co nas otacza, staramy się wyrugować na wszystkich poziomach - i prywatnych, i publicznych. Chodzi o akceptację społeczną, nie tylko o farmację. Preferujemy i wywyższamy społecznie osoby wesołe, zabawne, tryskające energią, one stają się gwiazdami socjometrycznymi, natomiast osoby introwertyczne, które odczuwają tego typu stany, nie chcą być słuchane. Żyjemy na pewno w niepełnej, jeśli nie zafałszowanej, rzeczywistości.

Teksty Emila Ciorana - słynnego rumuńskiego myśliciela i pesymisty zainspirowały Twożywo do stworzenia 200 graficznych prac, które znalazły się w specjalnym albumie i na wystawie w łódzkiej Galerii Atlas Sztuki. Projekt nazywa się "WYbór obRAZ + Nihil Negativum".

Czarno-biało-czerwone grafiki współgrają ze smutnymi myślami typu "Człowiek to nieszczęśliwe zwierzę, porzucone na tym świecie, zmuszone szukać sobie własnego sposobu życia".

Emil Cioran przez większą część życia mieszkał i pracował w Paryżu, był człowiekiem bardzo zamkniętym w sobie. Po śmierci towarzyszki jego życia Simone Boué w 2005 roku, osoba zajmująca się domem wyniosła stamtąd ponad 30 notatników z zapiskami Ciorana i próbowała sprzedać je na aukcji. Paryski sąd zablokował taką możliwość, cały czas trwa proces w tej sprawie. Większość odkrytych pism zawiera szkice już opublikowanych prac, ale jedno z nich - notatnik opisujący jego życie po 1972 roku. To niezwykle intrygujące dla wydawców, badaczy i czytelników znalezisko. Znane do tej pory notatki opisujące życie Ciorana kończą się właśnie na 1972 roku.

Czytanie Ciorana to nie jedyny projekt zrelizowany dla Atlasa Sztuki przez Grupę Twożywo. Towarzyszy mu utrzymany w ciemnej tonacji projekt "Nihil Negativum", który czerpie pełnymi garściami ze świata łacińskich sentencji.

 

Projekt
Projekt "Nihil Negativum". Zobacz więcej zdjęć z wystawy w galeriach po prawej stronie artykułu.

 

Na stronie Galerii Atlas znajdują się bardzo interesujące teksty dotyczące tych projektów i wywiady z ich twórcami.

Do Łodzi warto się wybrać tymbardziej, że wiele wskazuje na to, że to ostatnia wystawa Twożywa. To grupa, która działa bardzo często w sieci, w przestrzeni publicznej i zawsze silnie odżegnywała się od przejawów "artystyczności", pokreślając brak swój akademickiego zaplecza.

Smutny komunikat, która pojawił się właśnie na internetowej stronie Twożywa, brzmi tak:

" Z dniem 1 marca 2011 grupa twożywo kończy swoją działalność. Strona będzie dostępna dopóki domena art.pl oraz serwery hostujące będą działać i nas gościć. Dziękujemy wszystkim, z którymi mieliśmy okazje współpracować, i tym, którzy od lat śledzili z uwagą nasze poczynania."

 

usc (na podst.tekstów ze strony www.atlassztuki.pl,twozywo.art.pl)
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Krwawy i mroczny Dziki Zachód

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 14:39
Powieść "Krwawy południk" Cormaca McCarthy’ego to antymitologia Dzikiego Zachodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Takiej sztuki tylko z latarką szukać!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 16:40
Zwiedzający łódzką wystawę "Brzuch Atlasa" dostają latarkę i w zupełnych ciemnościach szukają sztuki nieobliczalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

James Joyce - wielki kalamburzysta

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 12:41
Postawił sobie jeden cel - w książce zawrzeć cały wszechświat, noc, dzień i cykl ludzkiego życia. Każde napisane przez niego zdanie to osobna historia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perskie oko Guya Ritchiego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 10:55
Brytyjski reżyser myśli o kolejnym projekcie. "Xerxes" ma być kontynuacją kultowego "300" - antycznego filmu akcji według komiksu Franka Millera.
rozwiń zwiń