Młodzi, polscy twórcy od dziś (12 kwietnia) pokazują swoje prace na specjalnej edycji wystawy Unpolished 6 – Young Design From Poland / Milan. Ventura Lambrate to najciekawsza przestrzeń mediolańskiego tygodnia designu – do prezentacji w postindustrialnych, specjalnie zaadaptowanych do potrzeb wystawienniczych obiektach, są zapraszane wybrane wystawy kuratorskie z różnych krajów. W tym roku Polacy znaleźli się w elitarnym gronie projektantów z ośmiu państw. Oprócz Polski swoje prace zaprezentują artyści z Belgii, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Izraela i Japonii.
Wystawa UNPOLISHED 6 – YOUNG DESIGN FROM POLAND / MILAN prezentuje najbardziej charakterystyczne dla polskiego współczesnego wzornictwa dokonania 12 polskich projektantów i grup projektowych: Agnieszki Bar, Aze design, Betonu (Marta Rowińska + Lech Rowiński), Agnieszki Czop i Joanny Rusin, Gogo, Kosmos Project, Bogdana Kosaka, Malafora (Agata Kulik-Pomorska + Paweł Pomorski), Kariny Marusińskiej, Bartosza Muchy, Moniki Patuszyńskiej, Magdaleny Trzcionki.
Swoje prace w Mediolanie prezentuje pokolenie trzydziestolatków (w przeważającej części). To, zdaniem kuratorów, najbardziej interesująca grupa naszych twórców. Świetnie wykształceni, nie tylko projektują, ale także zajmują się produkcją i promocją własnej twórczości. - Wybierając prace i projektantów, szukaliśmy najbardziej charakterystycznych elementów polskiego wzornictwa, cech wyróżniających nas na tle innych projektantów. Przygotowując takie wystawy zawsze stajemy przed pytaniem, co właściwie chcemy udowodnić? Czy to, że Polacy projektują jak wszyscy? Czy, że projektują inaczej niż wszyscy? – zwraca uwagę kurator wystawy Agnieszka Jacobson-Cielecka. Na pewno wyróżniający jest proces tworzenia i dobór materiałów. Projektanci sięgają po materiały dostępne, niedrogie i naturalne: drewno, płyty osb i mdf, filc czy materiały z odzysku. Najczęściej też wykonują swoje obiekty sami lub przy pomocy lokalnych rzemieślników. Większość prezentowanych prac to prototypy, unikaty lub limitowane serie.
Inspiracją dla niektórych twórców jest polska tradycja, kultura materialna czy rzemiosło. Wiele prac cechuje żart, ironia, balansowanie na granicy designu i sztuki, przewrotne poczucie humoru czy dystans do klasycznych definicji designu. Takie są prace Agnieszki Bar czy Betonu. Jeszcze inny wątek to fascynacja materiałem, fakturą i technologią wytwarzania, szczególnie zauważalna w pracach Moniki Patuszyńskiej, Magdaleny Trzcionki czy Kariny Marusińskiej.
Już po raz szósty nasi projektanci prezentują swoje dzieła w Mediolanie. Wystawa Unpolished od dwóch lat jeździ po świecie, promując polski design i sztukę użytkową.
Aby wystąpić na Ventura Lambrate należało pokonać dużą konkurencję designerów z innych krajów. To, że znaleźliśmy się w gronie wybranej ósemki, świadczy o tym, że polski design cieszy się dużym zainteresowaniem na świecie.
Kuratorami naszej ekspozycji są Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny. Wystawa została zorganizowana staraniem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli (www.muzeum.stalowawola.pl) przy wsparciu Ambasady RP w Rzymie (www.rzym.polemb.net) i Instytutu Adama Mickiewicza (www.iam.pl + www.culture.pl).
Polski design można oglądać w Mediolanie od 12 do 17 kwietnia, a część również w naszej galerii zdjęć.
(pj/mat.pras.)