Kultura

Zjazd Gnieźnieński i Wałęsa dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 12:05
Plakaty z Janem Pawłem II, Tadeuszem Mazowieckim, Zjazdem Gnieźnieńskim, Marią Curie-Skłodowską, Lechem Wałęsą promują nasze przewodnictwo w Radzie UE.
Audio
  • Paweł Barański o plakatach. (IAR)
  • Jerzy Brukwicki opowiada o wyborze artystów tworzących plakaty. (IAR)
  • Wojciech Borowik o braku funduszy na Muzeum Komunizmu. (IAR)

Ruszyła kampania społeczna pod hasłem "Polacy dla zjednoczonej Europy". W ośmiu największych miastach Polski można oglądać plakaty promujące nasze przewodnictwo w Unii Europejskiej, a także ideę powstania w Warszawie Muzeum Komunizmu. Na nośnikach reklam zewnętrznych eksponowanych jest 15 prac polskich artystów.


Paweł Barański, Dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta powiedział Polskiemu Radiu, że nawet jeśli plakaty nie wypromują idei powstania Muzeum Komunizmu, to w czasie polskiej prezydencji będą prezentowały naszą historię.

 

Posłuchaj "Paweł Barański o plakatach".

Jerzy Brukwicki, krytyk sztuki, bardzo wysoko ceni sobie powstałe prace, ponieważ są przypomnieniem i zestawieniem wielu ważnych wydarzeń oraz postaci z polskiej historii.

Na plakatach znaleźli się m.in. Jan Paweł II, Tadeusz Mazowiecki, Irena Sendlerowa i Maria Curie-Skłodowska. Przywołano także takie wydarzenia jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja, wybory z 4 czerwca 1989 roku i Zjazd Gnieźnieński.

Jerzy Brukwicki, który zaprosił do współpracy 15 różnych artystów podkreślił, że są to także postaci związane z tworzeniem polskiej historii.

Posłuchaj "Jerzy Brukwicki opowiada o wyborze artystów tworzących plakaty".

Autorami plakatów są: Tomasz Bogusławski, Jan Bokiewicz, Andrzej Budek, Jacek Ćwikła, Wiesław Gołuch, Michał Jędrczak, Roman Kalarus, Zbigniew Kołaczek, Wojciech Kołyszko, Piotr Młodożeniec, Wojciech Mueller, Romuald Oramus, Wiesław Rosocha, Eugeniusz Skorwider i Małgorzata Śliwińska.

Prezes
Prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, kierujący zespołem ds. Budowy Muzeum Komunizmu, Wojciech Borowik w czasie wernisażu wystawy plakatów "Polacy dla zjednoczonej Europy".

Wojciech Borowik, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw utworzenia w stolicy instytucji kultury pod roboczą nazwą "Muzeum Komunizmu", powiedział Polskiemu Radiu, że muzeum nie powstanie w najbliższych latach ze względu na brak środków finansowych.

Posłuchaj "Wojciech Borowik o braku funduszy na Muzeum Komunizmu.

Plakaty będą prezentowane w lipcu i sierpniu w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Każdy z nich zawiera hasła napisane w języku polskim oraz angielskim.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

5 dokumentów, by zrozumieć kreatywnych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 06:00
"Przewodnik do Polaków" to cykl filmów dokumentalnych, który pozwoli Europejczykom poznać nasze upodobanie do punk rocka, obyczaje seksualne i arcyodważne, bo zimowe (!!) dokonania w Himalajach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lem to polska wizytówka w Europie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 07:00
- "Planeta Lem" to spektakl, który pokazuje jak nowe technologie będą oddziaływać i zmieniać człowieka - mówi reżyser Paweł Szkotak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielcy Polacy w Łazienkach

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 09:08
Wielkoformatowe portrety wielu cenionych w świecie artystów polskich można oglądać w Galerii Plenerowej i Podchorążówce warszawskich Łazienek.
rozwiń zwiń