Kultura

Spacery z socrealem

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 13:18
Spacer po placu Hallera i Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, zakamarki Pałacu Kultury i Nauki to propozycje na nadchodzący weekend zaaranżowane przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

W ramach trwajacych Europejskich Dni Dziedzictwa Warszawa zaprasza na spacery po zabytkach stołecznego socrealizmu. Dodatkowo skwer przed Domem Spotkań z Historią będzie miejscem wystawy dwóch socrealistycznych kompleksów Berlina i Warszawy.

W sobotę czeka na nas propozycja zwiedzania placu Hallera po prawej stronie Wisły - poprowadzi je Maciej Czeredys. W niedzielę szczęśliwcy, którym udało się zapisać na spacer (a miejsca zostały zajęte w półtorej godziny od ogłoszenia rejestracji) będą mogli zobaczyć niecodzienną odsłonę Pałacu Kultury i Nauki. Na tych, którym nie udało się zarejestrować czeka MDM czyli Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa. Po socrealistycznych obiektach warszawiaków oprowadzą architekci i varsavianiści. Także w sobotę, w Pałacyku Szustra w Warszawie będzie można posłuchać dyskusji specjalistów na temat sposobów i potrzeby ochrony architektury i urbanistyki socrealizmu.

Na wycieczki i debatę zaprasza Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie.

Europejskie Dni Dziedzictwa, międzynarodowe święto zabytków, odbywają się w kilkuset zabytkowych miejscach w całej Polsce. W muzeach, skansenach, zabytkowych parkach i ogrodach realizowane są liczne edukacyjne i kulturalne przedsięwzięcia.

Ekspozycja "Architektoniczna spuścizna socrealizmu w Warszawie i Berlinie. MDM / KMA", którą będzie można oglądać od środy 28 września w galerii plenerowej Domu Spotkań z Historią, zostaną zaprezentowane dwa zabytki socrealizmu wzniesione w latach 50. XX wieku: Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową w Warszawie i Aleję Karola Marksa w Berlinie. Udostępnionych zostanie kilkadziesiat archiwalnych fotografii, a towarzyszyć im będą współczesne wizerunki tych miejsc. Wystawa będzie mini przewodnikiem ukazujacym najważniejsze budowle, detale architektoniczne, rzeźby, małą architekturę oraz założenia urbanistyczne warszawskiej MDM i berlińskiej KMA. Na wystawie będzie można też przeczytać o kontekście historycznym, politycznym i społecznym powstania obu założeń. Autorką scenariusza wystawy jest architekt Maria Wojtysiak, autorem projektu graficznego - Łukasz Kamieniak.

Oba kompleksy i ten skupiony wokół placu Konstytucji w Warszawie, i ten berliński powstały po wojnie w ramach odbudowy obu stolic. Zarówno kompozycja i forma architektoniczna obu dzielnic, jak i zdobnictwo oraz detale wchodzących w ich skład budynków zostały podporządkowane zasadom socrealizmu.

- Choć zaprojektowane przez innych architektów i wzniesione w innych miejscach, te dwa zespoły, z powodu doktryny obowiązującej wówczas w sztuce, są do siebie bardzo podobne - powiedziała PAP kuratorka wystawy, architekt Maria Wojtysiak.

 

Zdania na temat ochrony budynków w stylu socrealizmu zdania są podzielone. Maria Wojtasik wskazuje jednak na potrzebę zajecia sie tym dziedzictwem, gdyż jest ono cennym źródłem informacji o tamtych czasach.


(pj)

Zobacz więcej na temat: Berlin Warszawa POLSKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Niech się mury pną do góry

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 06:00
Dom Spotkań z Historią przygotował wystawę varsavianistyczną "Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945–1952".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zajrzyj do Huty

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 10:43
"Zajrzyj do Huty" to cykl imprez, które w dniach 17 – 18 września 2011 r. odbędą się w placówkach kulturalnych Krakowa. Po raz pierwszy łączą się one z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Kolejny raz będzie w nich brało udział Muzeum PRL-u, które jest krakowskim oddziałem Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejskie Dni Dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 12:30
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.
rozwiń zwiń