Historia

Zajrzyj do Huty

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 10:43
"Zajrzyj do Huty" to cykl imprez, które w dniach 17 – 18 września 2011 r. odbędą się w placówkach kulturalnych Krakowa. Po raz pierwszy łączą się one z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Kolejny raz będzie w nich brało udział Muzeum PRL-u, które jest krakowskim oddziałem Muzeum Historii Polski.

W programie dni "Zajrzyj do Huty" muzeum zaprasza m.in. na wystawę poświęconą 35 rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. Na ekspozycji można będzie wysłuchać oryginalnych wypowiedzi osób tworzących KOR, a także ofiar peerelowskiego systemu, zobaczyć przedmioty związane z wydarzeniami sprzed 35 lat, przejść przez zaaranżowane na potrzeby wystawy miejsca, wśród których są  pokój konspiracyjny i "ścieżka zdrowia". Będzie można również obejrzeć odnowiony i czynny saturator, z którego w peerelu sprzedawano wodę gazowaną. Jest to jedyne takie urządzenie w Polsce.  

Europejskie Dni Dziedzictwa, to największy w Europie projekt społeczno–edukacyjny promujący regionalne dziedzictwo kulturowe, przypominający o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji rok wcześniej "Dni Otwartych Zabytków", podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać obiekty niedostępne na co dzień. W 1991 roku skłoniło to Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. W corocznych obchodach uczestniczą państwa zrzeszone w Radzie Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993. W kraju koordynuje ją Narodowy Instytut Dziedzictwa, placówka wyspecjalizowana w ochronie i dokumentacji krajobrazu kulturowego, ściśle współpracując z władzami regionalnymi, muzeami, placówkami badawczymi i organizacjami pozarządowymi. Tegoroczne hasło "Kamienie milowe" ma zwrócić uwagę na wielowiekową ciągłość kulturową, wkład w uniwersalny dorobek Europy. W tym kontekście ma być przedstawiona historia Nowej Huty – od pradziejowego hutnictwa, poprzez tradycje średniowiecznego opactwa cysterskiego po socrealistyczny eksperyment społeczny.

W projekcie oprócz Muzeum PRL-u biorą udział m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty, Centrum Administracyjne – ArcelorMittal Poland S.A Oddział w Krakowie i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Program imprez w Muzeum PRL-u

Sobota 17 września

10.00 – 18.00 – zwiedzanie wystawy PROjekt hardKOR, 

11.00 – gość specjalny – SATURATOR. Tego dnia powraca do nas na stałe! Zapraszamy na wodę z sokiem.

17.00 – 19.00 – "Hot Huta Rock", czyli pierwsza edycja karaoke z nowohuckimi gwiazdami sceny muzycznej. Prowadzenie: Marcin Nohucki "Bzyk" z zespołu Wu-Hae. Wstęp wolny.

Niedziela 18 września

10.00 – 18.00 – zwiedzanie wystawy PROjekt hardKOR,

10.00 – 13.00 – poranek z peerelowskimi bajkami "Poczytaj mi mamo" – projekcja bajek dla dzieci z prawdziwego peerelowskiego rzutnika na slajdy. W programie m.in. bajka O misiu Fąfeluszku i pszczole w jego uszku.