- Fotografie Dłubaka w bardzo ciekawy sposób deformowały obraz rzeczywistości i były pokłosiem awangardy, która w polskiej fotografii właściwie nie zaistniała przed wojną, a seria, którą zrobił w latach 1947-1948, wykorzystywała wszystkie chwyty fotografii awangardowej - zaznaczyła kurator wystawy, Karolina Lewandowska.
Na wystawie zestawiono ze sobą jego wczesne prace awangardowe z lat 40-tych z tymi, które powstały pod koniec jego życia, z cyklu "Asymetrie". Przedstawione są na niej również prace fotograficzne, rysunki i szkice, które nawiązują ze sobą nigdy wcześniej nie spotykany dialog.
– Ciekawiło nas tutaj, jak formy przepływają pomiędzy fotografią i rysunkami – podkreśliła Lewandowska. Część prezentowanych na wystawie prac Zbigniewa Dłubaka jest między innymi pokłosiem trwających trzy lata prac nad archiwum twórczości Dłubaka.
Zbigniew Dłubak, był znanym powojennym artystą, malarzem, fotografem, a także autorem tekstów o sztuce. Wsławił się szczególnie eksperymentalnymi fotografiami zrobionymi w latach 40-tych, które już przed epoką socrealizmu wprowadzały do sztuki akcenty neoawangardowe i nowatorskie.
Zainteresowani mają okazję się o tym przekonać, odwiedzając wystawę, która czynna jest od 8 lutego do 13 marca 2012 r., w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii.
kl