Kultura

Wystawa pallotynów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2009 09:49
W klasztorze księży pallotynów na Karczówce - zgromadzono eksponaty z 46 krajów świata. Najciekawsze z Afryki, Indonezji i krajów Wschodu.

Wystawionych zostało ponad 400 eksponatów obrazujących polskie misje pallotyńskie w Afryce, Ameryce i na Antylach, przedmioty te można oglądać od środy na stałej wystawie urządzonej w klasztorze ojców pallotynów na wzgórzu Karczówka w Kielcach.

Pomieszczenia klasztorne wypełnione zostały egzotycznymi wyrobami rękodzielniczymi – zaliczane do przedmiotów użytkowych, a także przedmiotami pokazującymi kulturę danego kraju - twórczość plastyczną, tkaniny, stroje ludowe, łuczniczą broń myśliwską oraz ceramikę. Można zobaczyć m.in. obrazy powstałe z fragmentów słomy bananowej, maski używane przez pogan w celach kultowych, meksykańskie poncza i sombrera, a także tkane ręcznie kapłańskie stuły.

Wśród rzeźb zwracają uwagę drewniane figurki Matki Boskiej z rwandyjskiego sanktuarium w Kibeho, zainspirowane przekazami o objawieniach maryjnych w Afryce, uznanych przez Kościół w XXI wieku.

Na wystawie została przedstawiona także bogata dokumentacja fotograficzna z działalności misyjnej prowadzonej przez ojców pallotynów w ramach Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego na Czarnym Lądzie (Demokratyczna Republika Konga, Rwanda, Wybrzeże Kości Słoniowej), na kontynencie amerykańskim (Wenezuela, Kolumbia, Meksyk) oraz na Antylach.

Urządzona w niewykorzystanych dotychczas pomieszczeniach klasztornych ekspozycja stanowi wyraz czci dla ks. Stanisława Kuracińskiego (1936-2006), pierwszego w historii sekretarza ds. misji w Polskiej Prowincji Chrystusa Króla na Karczówce, wieloletniego Sekretarza ds. Misji, niezwykle zasłużonego w rozwoju dzieła misyjnego i ewangelizacyjnego obydwu prowincji pallotyńskich w Polsce.

Jest to wystawa stała, a eksponatów wciąż przybywa. Na razie jest ponad pół tysiąca pamiątek, ale prawie każdego dnia rektor klasztoru, ksiądz Jan Oleszko otrzymuje kolejne dary. Pamiątki trafiają do Klasztoru na Karczówce dzięki księżom pallotynom, którzy pracują na misjach na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy.

Justyna Czarnecka

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Tour de pologne

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2009 13:00
nowy keret --- piekło rzeczy --- pisuk na prawym brzegu --- nieobojętny świat --- robótki ręczne --- kobiety w czerni i bieli --- sprzedam połowę bliźniaka (podejście drugie) --- long gone --- george dorn screams na żywo w studio
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macie swoich klasyków!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2009 08:58
Tworzenie kolekcji jest zawsze wybieraniem i ustalaniem kontekstu, wyznaczaniem paradygmatu. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma więc szczególną funkcję „klasykotwórczą”. Teraz pokazało swoje pierwsze propozycje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń