Obiekt, który swoją siedzibę będzie miał przy placu Defilad obok skrzyżowania ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, zostanie zbudowany do 2014 roku. Projekt Christiana Kereza międzynarodowe jury wybrało spośród 109 innych. Autor projektu powiedział na konferencji prasowej, że do budynku można będzie wejść z każdej strony. -Staram się zachować otwarty charakter tego placu, tak bardzo jak to tylko możliwe, nawet jeśli ma to być teren zabudowany. Sądzę, że to pasuje do tego miasta. Tu jest potrzebny monumentalizm odpowiedni do wielkomiejskiej skali Warszawy - wyjaśnił Christian Kerez.
Dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanna Mytkowska oceniła, że gmach pozwoli ogromnej liczbie osób, mieszkańców Warszawy i osobom przyjezdnym, uczestniczyć w kulturze współczesnej. Oceniła, że Muzeum jest w stanie przyjąć od 800 tysięcy do miliona widzów rocznie, co czyni obiekt największym centrum kulturalnym w Polsce.
Zastępca dyrektora naczelnego TR Warszawa Tomasz Janowski zwrócił uwagę, że gmach Muzeum będzie miejscem otwartym i interdyscyplinarnym. - Wiele imprez o różnym charakterze - koncerty, wystawy, spektakle będzie mogło dziać się w tym samym czasie, na różnych poziomach budynku - mówił. Jak dodał, scena TR Warszawa będzie dostosowana do prezentowania nie tylko spektakli teatralnych, ale także koncertów czy oper.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, pytana o koszt budowy powiedziała, że zaplanowano na ten cel ponad 200 milionów złotych. -Na razie jesteśmy na etapie projektu, potem będziemy robić kosztorys, a potem - ewentualnie - będziemy zwiększać kwotę - mówiła Gronkiewicz-Waltz.
Projekt może też liczyć na środki unijne z rezerw resortu kultury - o czym zapewnił minister Bogdan Zdrojewski.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma zostać oddane do użytku w roku 2014. Powołano je w kwietniu 2005 r. W lutym 2007 r. międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny Muzeum Sztuki Nowoczesnej wygrał Christian Kerez. We wrześniu 2008 r. władze miasta poinformowały Kereza o wstrzymaniu prac nad szczegółowym projektem architektonicznym Muzeum na czas nieokreślony, ponieważ nie było jeszcze wówczas wiążącej decyzji co do umieszczenia w budynku Muzeum TR Warszawa. Kerez tłumaczył wówczas, że nie może zaprojektować teatru w muzeum, bo tego nie przewidywała umowa z miastem. Zwracał też uwagę, że jeżeli stołeczny ratusz chce, żeby teatr powstał w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, to trzeba będzie zmienić cały projekt. W lutym 2009 roku Kerez poinformował, że wkomponowanie teatru w budynek Muzeum jest możliwe, prace projektowe nad budynkiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej wznowiono.