Kultura

Rysunki, grafiki oraz fotografie J.Tarasina

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 15:49
Kilkadziesiąt prac polskiego artysty można będzie oglądać od piątku (6 sierpnia) w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" we Wrocławiu.

Jak poinformował kierownik artystyczny Dolnośląskiego Centrum Fotografii "Domek Romański" Jan Bortkiewicz, ekspozycja prezentuje twórczość Tarasina z różnych okresów jego życia. Wśród pokazywanych dzieł są gwasze, rysunki, grafiki, szkice oraz fotografie, pochodzące z lat 1969-2009. Na wrocławskiej wystawie szczególny nacisk położono na fotografie autorstwa Tarasina. Organizatorzy podkreślają, że ich pokazanie ma być jednocześnie próbą odpowiedzi na pytanie, jaką rolę może spełniać to medium w sztuce współczesnej.

-Na ekspozycji będzie można prześledzić proces powstawania dzieł Tarasina, ponieważ obok grafik pojawią się fotografie, które posłużyły artyście jako swojego rodzaju szkice do prac graficznych. Doskonałym tego przykładem są m.in. prace z cykli: "Plaża", "Podwórko" - podkreślił Bortkiewicz.

Wszystkie dzieła zgromadzone na wrocławskiej wystawie pochodzą z kolekcji prywatnych i rodziny artysty.

 
Jan Tarasin (1926-2009) - malarz, grafik, rysownik, fotograf, eseista i filozof - w 1951 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracował jako wykładowca na uczelniach artystycznych w Krakowie i Warszawie. W 1985 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a dwa lata później objął stanowisko rektora na warszawskiej ASP. W latach 1974-1982 wydawał autorskie zeszyty z serigrafiami, fotografiami oraz eseistycznymi komentarzami na temat sztuki i twórczości. Prace Tarasina znajdują się w najważniejszych muzeach i galeriach świata oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

Wystawa będzie czynna do 30 października.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Francuskie obrazy

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2009 14:21
Największą wystawę sztuki francuskiej XVIII wieku można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Celem ekspozycji jest prezentacja całego bogactwa i różnorodności sztuki tego okresu, zaczynając od późnego baroku, poprzez rokoko, po klasycyzm. A także całego bogactwa tematycznego zaczynając od malarstwa historycznego, poprzez religijne, kończąc na pejzażu i portrecie. Wszystko to prezentowane jest na 70 obrazach olejnych oraz 100 rysunkach. Autorami są najbardziej znani artyści tacy jak m.in. Fra
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wizualna medytacja

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2009 06:13
W Centum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Isaac Julien prezentuje pięciokanałową instalację wideo "WESTERN UNION: small boats", która stanowi refleksję na temat kosztów społecznych migracji zarobkowej do Europy. Praca jest jednocześnie dialogiem z klasycznym dziełem filmowym Viscontiego pt. Lampart.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe w sztuce współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2009 12:29
Centrum Sztuki Współczesnej od kilkunastu lat systematycznie powiększa swoje zbiory. Po raz piąty, jego dyrektor Wojciech Krukowski, zdecydował się zaprezentować publiczności eksponaty, które udało mu się zgromadzić na przestrzeni ostatnich lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odszedł Jan Tarasin

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 08:15
Wybitny grafik, malarz, rysownik, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zmarł 8 lipca. Miał 83 lata.
rozwiń zwiń