Kultura

Znak i oko mistrza

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 10:30
Plakaty Henryka Tomaszewskiego wyróżniają się prostotą, precyzją myślenia i niebywałym poczuciem humoru.

Wystawę "Legenda polskiego plakatu – Henryk Tomaszewski" od jutra (29.10) będzie można oglądać W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Plakaty Henryka Tomaszewskiego znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w Toyama i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w São Paulo. Trójmiejska wystawa to rzadka okazja, by prawie 200 prac mistrza obejrzeć w jednym miejscu.

Artysta był jednym z założycieli Polskiej Szkoły Plakatu, jego prace wyróżniały się błyskotliwym podejściem do tematu i niebywałą prostotą formy. Przed drugą wojną studiował malarstwo na warszawskiej Akademii. W 1939 roku, jako 25 latek, zwyciężył konkurs na projekt pawilonu polskiego na Światowej Wystawie w Nowym Jorku. Po wojnie zaczął prowadzić katedrę grafiki w ASP w Warszawie, na zajęcia u profesora Tomaszewskiego zjeżdżali studenci z całego świata.

- Podaję temat, z którego student drogą analizy powinien odrzucić co zbędne, aby dojść do skrótu – znaku. (...) Przyzwyczajam ich do rezygnacji z orzeczeń, przymiotników i wszelkich pięknych, a najczęściej zbędnych ozdobników. W każdym zadaniu jest jakaś zagadka, którą muszą rozwiązać. (...) Wszystko idzie od OKA. Ono musi być wykształcone, niepodległe, abstrakcyjne - pisał Henryk Tomaszewski.

Wiele jego plakatów zaliczonych zostało do światowego kanonu, do najbardziej rozpoznawalnych należą Obywatel Kane (1948), Pod niebem Sycylii (1952), Ditta (1952), Urok szatana (1954), czy Love (1991).

Wystawa plakatów, okładek i fotografii Henryka Tomaszewskiego potrwa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie do 16 stycznia. Prezentowane na sopockiej wystawie prace pochodzą m.in. ze zbiorów rodzinnych Filipa Pągowskiego – syna artysty.


usc (na podst.mat.prasowe,wikipedia)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

W samo południe w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2009 12:18
Wieczorem w Instytucie Polskim w Berlinie zostanie otwarta wystawa „Koniec komunizmu”. Głównym plakatem promującym ekspozycję jest praca Tomasza Sarneckiego - plakat wyborczy Solidarności z wizerunkiem Gary Coopera z westernu "W samo południe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lenin, Stalin i muzyka

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 15:56
W Paryżu otwarto wystawę opowiadającą o złożonych relacjach między władzą komunistyczną a kompozytorami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryka Tomaszewskiego "Dzieło i postać"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 10:13
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę prac legendy polskiego plakatu - mistrza Henryka Tomaszewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NN, czyli Niedenthal nieznany

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 16:31
Fotograf wielkich wydarzeń politycznych i społecznych, równie chętnie robił zdjęcia zwykłej, szarej codzienności.
rozwiń zwiń