Kultura

Co 2010 rok przyniósł polskiej sztuce?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 08:00
W kończącym się roku głośnych, rewolucyjnych wydarzeń i wystaw nie było w polskich galeriach zbyt wiele.

W Polsce, w mijającym roku, organizowane były wystawy ważnych artystów zagranicznych, zmieniły się nazwiska osób kierujących najważniejszymi instytucjami, otwierane były nowe przestrzenie dla sztuki, odnaleziono także zaginione, najcenniejsze dzieła z naszych zbiorów.


Oto pięć istotnych wydarzeń na polskiej scenie artystycznej:


Ważne galerie mają nowych dyrektorów

Po 20 latach Wojciech Krukowski przestał pełnić funkcję dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Na jego miejsce powołany został włoski kurator Fabio Cavallucci. Agnieszka Morawińska zostawiła Galerię Zachęta w rękach kuratorki Hanny Wróblewskiej i objęła funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.

Kliknij TU i posłuchaj rozmowy Wojciecha Krukowskiego z Fabiem Cavalluccim, która odbyła się na antenie Trójki.


Nowe miejsca dla sztuki w Małopolsce

Kraków buduje Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Całkowita powierzchnia użytkowa placówki wyniesie około 10 tys. m2. Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew po 4 latach remontu otworzyła wystawę w krakowskich Sukiennicach. Malarstwo Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Chełmońskiego oraz Piotra Michałowskiego w pierwszych dniach działania galerii obejrzało aż 10 tysięcy osób.

Kliknij TU i posłuchaj rozmowy z Trójki z dyrektor Zofią Gołubiew.


Ważne wystawy z polskich kolekcji

W Muzeum Narodowym w Warszawie zorganizowana została wystawa "Ars homo erotica", czyli odważna prezentacja sztuki o queer i homoseksualiźmie.

Prywatni kolekcjonerzy chętnie pokazywali w polskich galeriach swoje prace. Niezwykle ciekawe i cenne fotograficzne zbiory pokazał Cezary Pieczyński. Wystawę można było oglądać w Muzeum w Wilanowie.

Kliknij TU, aby przypomnieć sobie fotografie z wystawy "Uśpiony Kapitał".


Wystawy gwiazd świata sztuki w Polsce

Prace wybitnego amerykańskiego artysty i współtwórcy minimalizmu Roberta Morrisa pokazywało Muzeum Sztuki w Łodzi. CSW w Warszawie zorganizowało pierwszą w Polsce wystawę Bruce’a Naumana, wybitnego amerykańskiego artysty i współtwórcy postminimalizmu, konceptualizmu oraz sztuki performance.

Pod koniec grudnia Muzeum Narodowe w Warszawie zorganizowało wystawę grafik Marca Chagalla, Paula Klee, Wassilego Kandinsky’ego, Henri Matisse’a, Pabla Picassa i Fernanda Légera.

Kliknij TU i zobacz zdjęcia arcydzieł z wystawy.


Monet i Gierymski odnaleziony

Do Muzeum Narodowego w Poznaniu, po 10 latach od kradzieży, wrócił obraz Claude Moneta "Plaża w Pourville". Złapany, 41-letni złodziej Robert Z., trzymał go przez cały ten czas w szafie w Olkuszu.

Koniec roku przyniósł dla polskiej sztuki wiadomość sensacyjną. W małym niemieckim domu aukcyjnym odnalazł się obraz "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego. To jedno z najcenniejszych dzieł, jakie zrabowano w czasie drugiej wojny światowej z Polski.

Kliknij TU i porównaj odkrytą "Pomarańczarkę" z jedyną zachowaną fotografią przedwojenną.


usc


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Najlepsze polskie filmy 2010!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2010 12:00
To był dobry rok dla polskiego kina, były ciekawe debiuty, mądre filmy i międzynarodowe nagrody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze światowe kino mijającego roku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 11:00
"The Social Network" i "Królestwo zwierząt" znalazły się na naszej liście najlepszych filmów mijającego roku.
rozwiń zwiń