Kultura

"Krzyżacy" na rockowo

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2010 09:00
Artur Gadowski z IRY jako Władysław Jagiełło, Paweł Kukiz w roli Urlicha von Jungingena – już dziś premiera przedstawienia "Krzyżacy – Rock Opera".
Audio
  • Olga Szomańska, Marcin Kołaczkowski i Hadrian Tabęcki o rock operze Krzyżacy

To przedstawienie nie ma charakteru historycznego – podkreślają Marcin Kołaczkowski i Hadrian Tabęcki, reżyserzy pierwszej od wielu lat polskiej rock opery. Już 30 grudnia w Sali Kongresowej odbędzie się premiera ich spektaklu, zrealizowanego na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza. Jak zapowiadają goście „Stacji Kultura”, „Krzyżacy – Rock Opera” mają być wielkim muzycznym zwieńczeniem 2010 roku.

Marcin Kołaczkowski i Hadrian Tabęcki zgodnie przyznają, że fabuła „Krzyżaków – Rock Opery” opiera się na perypetiach Zbyszka z Bogdańca i dwóch zakochanych w nim kobiet. – Jest tam zarówno miłość, jak i nienawiść, a także wojna oraz ucieczka – podkreślają.

Piosenki do spektaklu wyszły spod pióra Jacka Korczakowskiego. Jak tłumaczy Marcin Kołaczkowski, tekściarz opierał się na konspektach stworzonych przez reżyserów. – On dokładnie wiedział, o czym ma być dana pieśń i która postać ją śpiewa – wyjaśnia. Wszystko po to, by nie „spłycić” fabuły. – To dzięki poezji byliśmy w stanie opowiedzieć całą historię. W naszym przedstawieniu piosenki  często streszczają cały wątek lub kilka scen – podkreśla Hadrian Tabęcki.

Rockowa Danusia jest, w przeciwieństwie do sienkiewiczowskiej, bardzo ostra – zwraca uwagę Olga Szomańska, która w przedstawieniu wciela się w postać ukochanej Zbyszka. Wyjaśnia także, że zarówno ona, jak i aktorka grająca rolę Jagienki, nie odpowiadają wizji zaproponowanej przez autora „Krzyżaków”. – Joanna Dec jest filigranową brunetką, a ja jestem dużą blondyną – żartuje Olga Szomańska, dodając zarazem, że taka „odwrócona” konwencja bardzo pasuje do przedstawienia.

Więcej w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Olgą Szomańską, Marcinem Kołaczkowskim i Hadrianem Tabęckim. Wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku/filmu w ramce po prawej stronie.

ap

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Przeźroczysty Tomasz Knapik

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 10:34
Jak się najdowcipniej pomylę, powiem bzdurę czy coś świńskiego, cofamy się do kropki i nagrywamy ponownie – przyznaje w Czwórce jeden z najbardziej znanych polskich lektorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedszkole Wajdy szansą dla młodych dokumentalistów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 11:00
Projekt "Przedszkole Filmowe" umożliwia młodym ludziom stworzenie swojej pierwszej etiudy dokumentalnej pod okiem najwybitniejszych polskich filmowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwaśny symbol PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 13:56
Książka "Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci" ma przybliżyć najmłodszym absurdalną rzeczywistość, w której dorastali ich rodzice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym żongluje antypodysta?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 16:11
Autor widmo, egzorcysta i nasłuchiwacz kosmosu – to tylko niektóre nietypowe zawody opisane w książce "Co z ciebie wyrośnie?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym żongluje antypodysta?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 10:00
Autor widmo, egzorcysta i nasłuchiwacz kosmosu – to tylko niektóre nietypowe zawody opisane w książce "Co z ciebie wyrośnie?".
rozwiń zwiń