Pekin 2015

Polskie Radio na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Pekinie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 13:10
W dniach 22-30 sierpnia w Pekinie odbędą się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. Będzie to 15. edycja imprezy. Zapraszamy na relacje z tego wydarzenia na antenach i portalu Polskiego Radia.
Audio
  • Relacja z pierwszego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
  • Relacja z drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
  • Relacja Tomasza Gorazdowskiego z mistrzostw świata w Pekinie w Trzeciej Stronie Medalu (Trójka)
  • Relacja z trzeciego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
  • Relacja z czwartego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
  • Relacja z piątego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
  • Rafał Bała konkurs rzutu młotem, w którym zwyciężyła Anita Włodarczyk komentował wraz z Krzysztofem Kaliszewskim, trenerem mistrzyni (PR1)
  • Cezary Gurjew i Rafał Bała o wydarzeniach w szóstym dniu lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka))
  • Tomasz Gorazdowski podsumowuje szósty dzień rywalizacji w Pekinie (Trójka)
  • Cezary Gurjew i Rafał Bała o wydarzeniach w siódmym dniu lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
  • Relacja z ósmego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
Dziennikarze Polskiego Radia. Od lewej: Cezary Gurjew (Jedynka), Rafał Bała (Jedynka), Tomasz Gorazdowski (Trójka)
Dziennikarze Polskiego Radia. Od lewej: Cezary Gurjew (Jedynka), Rafał Bała (Jedynka), Tomasz Gorazdowski (Trójka)Foto: PolskieRadio.pl

W stolicy Chin nie zabraknie dziennikarzy sportowych Polskiego Radia. Dla radiowej Jedynki zawody relacjonować będą Cezary Gurjew i Rafał Bała, a dla radiowej Trójki - Tomasz Gorazdowski.

Cezary Gurjew w Pekinie będzie komentował zmagania lekkoatletów:

Rafał Bała będzie bardzo blisko polskiej ekipy dzięki czemu możemy liczyć na gorące wywiady z zawodnikami:

Tomasz Gorazdowski będzie kontrolował wydarzenia w "Ptasim Gnieździe", ale to co się wydarzy poza stadionem także nie umknie uwadze redaktora:

Specjalnie z okazji lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie powstał też specjalny serwis na portalu Polskiego Radia - Pekin 2015. Można na nim znaleźć wszystkie informacje związane z zawodami w tym - historię lekkoatletycznych mistrzostw świata, czy opis Stadionu Narodowego w Pekinie.

Na naszych stronach znajdują się też oczywiście najświeższe informacje na temat Polaków biorących udział w zawodach. Serwis uzupełnia tabela z klasyfikacją medalową, a także galerie zdjęć z imprezy w stolicy Chin. Od pierwszego do ostatniego dnia mistrzostw zapraszamy również do śledzenia dnia na żywo ze zmagań w Pekinie.

Serwis specjalny
stadion Pekin 1200 F.jpg

Nie zabraknie też podsumowań komentatorów sportowych Polskiego Radia, czy ich wejść na żywo z anten. Dodatkowo użytkownicy strony mają możliwość śledzenia wiadomości publikowanych na portalu społecznościowym Twitter (#‎Beijing2015), dotyczących zawodów.

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata pierwszy raz w historii odbędą się w Chinach, a czwarty raz gospodarzem tych zawodów będzie kraj azjatycki. Pekin gościł już dużą imprezę lekkoatletyczną - w 2006 odbyły się tutaj mistrzostwa świata juniorów.

Komentatorzy Polskiego Radia zasiądą na Stadionie Narodowym w Pekinie, zwanym też "Ptasim Gniazdem", który był główną areną olimpijską letnich igrzysk w 2008 roku. Odbyły się tu wszystkie konkurencje lekkoatletyczne oraz ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich.

Podczas igrzysk olimpijskich stadion pomieścił 91 000 widzów. Po ich zakończeniu liczba miejsc została zredukowana do 80 000. Stadion ma 330 m długości, 220 m szerokości i 69,2 m wysokości. Budowla zajmuje powierzchnię 258 000 m². Powierzchnia użytkowa wynosi natomiast 204 000 m². Do budowy stadionu zużyto 36 km stali o łącznej wadze 45 000 ton. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 3,5 mld ¥ (ok. 423 mln dolarów).

PROGRAM MISTRZOSTW - PEKIN 2015

Plan wejść antenowych z mistrzostw świata w Pekinie w radiowej Jedynce (22-30 sierpnia):

23 sierpnia - niedziela

12.30 - Początek finału rzutu młotem z udziałem m.in. Pawła Fajdka

13.30 - Początek finału pchnięcia kulą z udziałem m.in. Tomasza Majewskiego
Między 14.00-15.00 biegi półfinałowe na 800 metrów (Kszczot, Lewandowski, Kuciapski), a także półfinały na 1500 metrów (Cichocka, Pliś, Ennaoui)

24 sierpnia - poniedziałek

13.05 -
Początek finałowego konkursu tyczkarzy ew. z udziałem (Lisek, Sobera, Wojciechowski)

15.15 - Początek finałowego biegu na 3000 metrów z przeszkodami

15.45 -  Finał biegu na 100 metrów kobiet

25 sierpnia-wtorek

14.25 - Finał biegu na 400 metrów przez płotki

14.35 - Finał biegu na 1500 metrów kobiet

14.55 - Finał biegu na 800 metrów mężczyzn

27 sierpnia-czwartek

13.00 - Początek finałowego konkursu rzutu młotem z udziałem m.in. Anity Włodarczyk

14.55 - Finał biegu na 200 metrów mężczyzn

28 sierpnia-piątek

15.00 -
Finał biegu na 200 kobiet

29 sierpnia-sobota

12.30 - Początek finałowego konkursu skoku wzwyż z udziałem m.in. Kamili Lićwinko

13.15 - Finał biegu na 800 metrów

13.50 - Początek finałowego konkursu rzutu dyskiem z udziałem m.in. Piotra Małachowskiego i Roberta Urbanka

14.50 - Finał biegu 4X100 metrów kobiet

15.10 - Finał biegu 4x100 metrów mężczyzn
                        
30 sierpnia-niedziela

14.05
- Finał biegu 4x400 metrów kobiet

14.25 - Finał biegu 4x400 metrów mężczyzn

Program 3 Polskiego Radia zmagania podczas mistrzostw relacjonować będzie rano w audycji Zapraszamy do Trójki - ranek (godz. 06.00-09.00), po południu w audycji Zapraszamy do Trójki - popołudnie (godz.16.00-19.00). Ponadto w audycji "Trzecia Strona Medalu" (23 i 30 sierpnia, godz. 17.00-19.00).

Marcin Nowak, Aneta Hołówek, wiki, PolskieRadio.pl

Czytaj także

Lekkoatletyczne MŚ. Adam Kszczot: do Pekinu jadę po medal

12.08.2015 17:46
Mistrz Europy z Zurychu w biegu na 800 m Adam Kszczot z rozpoczynających się 22 sierpnia mistrzostw świata w Pekinie chce wrócić z medalem. Z podobnym założeniem do stolicy Chin udał się Marcin Lewandowski, a do finału chciałby dostać się Artur Kuciapski.
Adam Kszczot
Adam KszczotFoto: Wikimedia Commons/GFDL/Erik van Leeuwen

Serwis specjalny
pekin 1200.jpg
Pekin 2015

- 800 m to mój koronny dystans, podczas zgrupowań wszystko przebiegało idealnie więc uważam, że jestem gotowy do walki. Do Pekinu jadę po medal - powiedział halowy mistrz Europy z Goeteborga (2013) i ubiegłoroczny srebrny medalista HMŚ z Sopotu.

Kszczot podkreślił jednak, że podczas zawodów tej rangi dobra forma to nie wszystko. - Trzeba też dobrze kalkulować, ponieważ co z tego, że się jest świetnie przygotowanym do wszystkich trzech biegów, jeżeli odpadnie się już w pierwszym eliminacyjnym. Według mnie wynik w granicach 1.44,8 powinien zagwarantować wejście do finału. Zejście poniżej 1.44 natomiast to moim zdaniem już medal. A na taki czas jak najbardziej mnie stać - zapewnił zawodnik łódzkiego RKS.

O miejsce na podium bić się będzie także Lewandowski. Do zawodów nastawiony jest bardzo bojowo. - Jestem sportowcem, trenuję po to żeby wygrywać, więc innego podejścia do startu sobie nie wyobrażam. Poza tym jestem doświadczonym zawodnikiem, mam na koncie trzy finały mistrzostw świata z rzędu, w tym dwa razy zająłem czwarte miejsce, więc tym razem jadę po upragniony medal. Mam nadzieję, że to będzie mój rok - powiedział.

Lewandowski uważa, że do dystansu 800 m jest wręcz stworzony. - W nim najlepiej i najpewniej się czuję. Stad też mój dobry nastrój, który mam nadzieję będzie mi towarzyszył w każdym biegu. Podczas takich zawodów jak mistrzostwa świata finał poprzedzają eliminacje, więc w przeciwieństwie do imprez komercyjnych tutaj nie można błysnąć formą na jeden strzał. Prawdziwe bieganie zaczyna się jednak podczas finału, gdzie trzeba pokazać na co naprawdę zawodnika stać - ocenił.

W ramach cyklu przygotowawczego na przełomie lipca i sierpnia Kszczot i Lewandowski trenowali razem w Zakopanem. - Głównie jednak po to tutaj przyjeżdżamy, żeby skorzystać z pokoi z regulowanym ciśnieniem. Przy ograniczonej ilości tlenu zwiększa się ilość czerwonych krwinek, buduje gospodarkę żelaza, co zwiększa wydolność organizmu. Wyraźnie odczuwam dobrodziejstwo hipoksji, widzą to też chyba moi kibice, gdy rozkręcam się z biegu na bieg bijąc swoje kolejne rekordy - wyjaśnił Kszczot.

Drugi z nich, mistrz Europy z Barcelony (2010) znalazł także czas na sesję zdjęciową. - Prócz wytężonej pracy była też chwila wytchnienia. Była to sesja do kalendarza Rio 2016. To bardzo ciekawa inicjatywa w ramach promowania sportu paraolimpijskiego. Popieram te działania, ponieważ w ten sposób chcemy pokazać, że nas sportowców nic nie różni, bo cel jest tylko jeden - zwycięstwo - podkreślił zawodnik Zawiszy Bydgoszcz.

Z całkowicie innymi założeniami do Pekinu poleciał trzeci z reprezentantów Polski na dystansie 800 m Kuciapski. Młodzieżowy mistrz Europy wejście do finału uzna za sukces. - Wiadomo, że będę chciał pokazać się z jak najlepszej strony i będę walczył do samego końca, ale wszystko - w tym właśnie jaka jest moja dyspozycja - okaże się już podczas samych zawodów - powiedział lekkoatleta AZS AWF Warszawa.

Dodał, że dla niego dużym sukcesem będzie udział w biegu finałowym. - Wiadomo, że trudno będzie się do niego dostać. Już w eliminacjach trzeba nie tylko dobrze pobiec, ale i mocno myśleć. Jeżeli to wszystko dobrze się ułoży, to w półfinale muszę postarać się o życiówkę - ocenił.

We wtorek trójka 800-metrowców wraz z pierwszą grupą lekkoatletów poleciała na obóz aklimatyzacyjny do japońskiej Yamagaty. Mistrzostwa świata w Pekinie rozpoczną się 22 a zakończą 30 sierpnia. Polskę reprezentować będzie 50 sportowców.

man

Zobacz więcej na temat: Lekkoatletyka Pekin 2015