Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
Płoną domy i kamienice na Podwalu, Piwnej i Świętojerskiej, Siennej, Zielnej i Moniuszki. Na ul. Bielańskiej bomby powalają budynek Banku Polskiego. Ostrzał artylerii skupia się na północnej części dzielnicy – od Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych do szpitala Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej 2 i Muranowa.
02:07 A45456 18.08 Powstancze kalendarium_1251817_1.mp3 - Na Czerniakowie był ślub mego kolegi, Mietka Pokrzywy. Jego żona zginęła następnego dnia. (PR, 2014)
W Śródmieściu powstańcy odzyskują stracone dzień wcześniej koszary przy ul. Ciepłej i magazyny żywności w budynkach firmy Pluton. W rejonie Politechniki czwarty dzień zażartych walk. Nieprzyjaciel próbuje zająć cały teren uczelni.
Na Mokotowie oddziały AK kontrolują Sielce, ul. Belwederską, część Czerniakowa i Sadybę. Są tam oddziały rtm. Andrzeja Czaykowskiego ps. Garda, kompania B-3 pułku "Baszta" pod dowództwem por. Michała Juchnickiego ps. Wicher i pluton Armii Ludowej. W ciągu dnia niemieckie wojska zmuszają powstańców do ewakuacji z ul. Belwederskiej i z Czerniakowskiej.
01:33 18 sierpnia Wspomnienia Jacka Cydzika ps. Ran o walkach na Sadybie. (Archiwum PR)
Posłuchaj
13:12 Dni Walczącej Stolicy, 18.08.mp3 Wspomnienia m.in. Andrzeja Szczypiorskiego, pisarza, żołnierza Armii Ludowej; Stanisława Zadrożnego, komendanta powstańczej radiostacji AK "Błyskawica"; wspomnienia Tadeusza Bora-Komorowskiego z jego książki "Armia Podziemna" (czyta lektor). Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)
Gen. Erich von dem Bach, głównodowodzący akcją przeciw Powstaniu Warszawskiemu podejmuje próbę skłonienia powstańców do kapitulacji.
Wspomnienia gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego: " […] Von dem Bach wzywał do kapitulacji, obiecując prawa kombatanckie pod warunkiem złożenia broni. W razie odrzucenia jego propozycji groził zniszczeniem miasta i wytępieniem jego mieszkańców. […] Niemcy zbyt często łamali obietnice […]. Kapitulacja w naszym przekonaniu była równoczesna ze zbiorową masakrą ludności i wojska. […] Poza tym liczyłem na to, że Rosjanie lada dzień mogą rozpocząć natarcie, które w najbliższym czasie doprowadzić powinno do zajęcia przez nich Warszawy. […] Kazałem wobec tego pozostawić list von dem Bacha bez odpowiedzi".