Nowa Tradycja 2018

3MA (MALI, MADAGASKAR i MAROKO)

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 15:00
Trio tworzą muzycy Ballaké Sissoko (kora), Driss El Maloumi (lutnia oud) oraz Rajery (valiha), którzy po raz pierwszy spotkali się w roku 2006.
3MA
3MAFoto: materiały promocyjne

Dosyć szybko producencka idea połączenia trzech kultur muzycznych Afryki przerodziła się w dojrzały zespół, znakomicie odbierany przez krytykę i słuchaczy. Dużą rolę odegrały w tym wirtuozeria i kunszt muzyków, a także ich wzajemna pasja, co już w 2008 roku zaowocowało powstaniem pierwszego albumu zespołu. [Trio 3MA, 3MA – Contre Jour 2008]. 

Muzyka 3MA to wypadkowa majestatycznej kultury griotów z Zachodniej Afryki, dostojnej klasyki arabskiej z północnej części kontynentu oraz wyspiarskiej tradycji ludowej z Madagaskaru, między innymi tradycji tsapiky.

W roku 2017 ukazał się drugi album zespołu Anarouz [Six Degrees Records 2017] 

Ballaké Sissoko jest potomkiem słynnego rodu griotów. Jego ojciec Djelimady Sissoko był niezwykle cenionym artystą, znanym w wielu krajach Afryki Zachodniej. Ballaké urodził się w roku 1968, debiutował w znanym zespole Ensemble Instrumental du Mali, współpracował także i nagrywał płyty z malijskimi legendami – Toumanim Diabaté i Taj Mahalem. Od wielu lat związany jest z wytwórnią No Format!, w której ukazują się ostanie albumy. W roku 2015 gościł na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, wspólnie z Kassé Madym Diabaté (Mali).

Driss El Maloumi urodził się w Agadirze w roku 1970. Przez wiele lat studiował klasyczną muzykę arabską oraz klasyczną muzykę „Zachodu” w Conservatoire National de Musique w Rabacie. W tym samym czasie doskonalił swoją grę na lutni oud. W ostatnich latach dał się także poznać jako muzyk współpracujący z wieloma artystami jazzowymi, wykonawcami muzyki dawnej (jak choćby Jordi Saval) oraz muzykami z Iranu, Indii i Europy. Driss El Maloumi jest także znawcą literatury arabskiej, którą studiował na Ibn Zohr University w Agadirze. W roku 2014 ukazał się solowy album artysty Makan [Contre Jour 2014]. 

Rajery (właśc. Germain Randrianarisoa), zwany jest „księciem valihy z Madagaskaru”. Urodził się w roku 1964 i wczesne lata życia spędził niedaleko stolicy Madagaskaru na słynnych wzgórzach w Ambohimanga. Mimo problemów z palcami prawej ręki – artysta od dzieciństwa cierpi bowiem na niedowład – już w wieku lat 15 stał się dość znanym wykonawcą grającym na tradycyjnej odmianie harfy rurowej zwanej valihą. W roku 1983 rozpoczął występy z grupą Tsilavina, a po kilku latach stał się rozpoznawalnym muzykiem solowym. Rajety jest autorem kilku znakomitych płyt, pośród których warta uwagi jest wydana w roku 2007 Sofera, która rozsławiła wirtuoza valihy na całym świecie.