Redakcja Programów Katolickich

Polskie Radio wyróżnione przez biskupa polowego WP

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2013 16:58
Dyplom Benemerenti przyznawany jest osobom i instytucjom, które "dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”
Audio
  • Ordynariusz Wojska Polskiego, biskup polowy Józef Guzdek
  • Relacja z gali wręczenia Dyplomów Benemerenti - Tomasz Majka (IAR)
Biskup polowy Józef Guzdek wręczył statuetkę Benemerenti prezesowi Polskiego Radia Andrzejowi Siezieniewskiemu
Biskup polowy Józef Guzdek wręczył statuetkę Benemerenti prezesowi Polskiego Radia Andrzejowi Siezieniewskiemu Foto: PR/W. Kusiński

Obok Polskiego Radia, uhonorowano Policję oraz Sztab Generalny Wojska Polskiego, który obchodzi 95. rocznicę powstania. Ordynariusz Wojska Polskiego, biskup Józef Guzdek, podkreśla, że Polskie Radio znalazło się wśród wyróżnionych, ponieważ od czasu swojego powstania w 1925 roku służy narodowi. -  Przekazuje informacje wyważone, nie szuka sensacji i jest obiektywne. Chcemy podziękować za Redakcję Programów Katolickich. To właśnie w Polskim Radiu od wielu lat, w każdą niedzielę o godzinie 9.00, prowadzona jest transmisja mszy świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie - uzasadniał przyznanie nagrody biskup Guzdek.

Ordynariusz Wojska Polskiego wręczył też medale "Milito pro Christo" ("Walczę dla Chrystusa"), przyznawane "za dawanie świadectwa i zabieganie o to, aby Chrystusowy duch przemieniał duszę narodu oraz kształtował postawy społeczne ludzi polskiej ziemi". Uhonorowano nimi jedenastu pracowników Polskiego Radia, wśród nich prezesa Andrzeja Siezieniewskiego. Medale otrzymali ksiądz Wojciech Mikulski - szef redakcji katolickiej Polskiego Radia, Małgorzata Bartas-Witan, Marcin Witan, Małgorzata Glabisz-Pniewska, Jan Pniewski, Sylwia Sułkowska, Agnieszka Trzeciakiewicz, Irena Orłowska, Maciej Orłowski i Eugeniusz Ratajczak.

Wyróżnieni
Wyróżnieni dziennikarze z Redakcji Katolickiej Polskiego Radia

Dziękując za przyznane wyróżnienie, Prezes Polskiego Radia podkreślił, że praca Polskiego Radia to służba na rzecz społeczeństwa i ojczyzny. - Tak było od zarania, czyli już prawie 88 lat. Polskie Radio jest blisko ludzkich spraw. Jesteśmy źródłem, mam nadzieję, rzetelnej, uczciwej, solidnej informacji - powiedział Andrzej Siezieniewski.

Zobacz serwis poświęcony Janowi Pawłowi II >>>

Prezes przypomniał, że przez ponad ćwierć wieku Polskie Radio towarzyszyło pontyfikatowi Jana Pawła II: dokumentowało wszystkie pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny, a także większość pielgrzymek do innych krajów. - Owocem naszego zainteresowania i tej bliskości były liczne wydania zarejestrowanych na płytach homilii papieskich - dodał prezes Polskiego Radia.

"Stoi na straży bezpieczeństwa, nie szczędząc krwi i życia"

- Od zarania dziejów toczy się walka dobra ze złem. Toczy się ona w wymiarze narodowym i międzynarodowym, dlatego dzisiaj trzeba być wdzięcznym samarytanom. A są nimi dzisiejsi laureaci. Dlatego potrzebne są siły w wojsku, by obronić się przed niebezpieczeństwem zewnętrznym- mówił przy wręczaniu nagród biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Dodał, że Sztab Generalny Wojska Polskiego od 95 lat stoi na straży bezpieczeństwa, nie szczędząc krwi i życia. Także polskich policjantów nazwał samarytanami.

Kapituła nagrody uhonorowała Sztab Generalny WP za "ofiarną służbę na rzecz obronności kraju" oraz za "zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa, pokoju i wolności naszej ojczyzny, a także innych państw w ramach współpracy międzynarodowej, zwłaszcza w ramach NATO".

Policja została nagrodzona za "ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego", a także za "nieustanną troskę funkcjonariuszy o dobro, o przestrzeganie prawa i za bezkompromisową postawę wobec każdego zła, które zagraża człowiekowi i społeczeństwu".

"Milito pro Christo" odznaczono także dwanaście osób ze Sztabu Generalnego WP - oficerów, podoficerów i pracowników cywilnych. Wśród odznaczonych jest szef SG WP gen. Mieczysław Cieniuch. Otrzymało je również 10 policjantów: oficerów, podoficerów i pracowników cywilnych. Został nim odznaczony m.in. KG Policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Owacją na stojąco przyjęto decyzję biskupa Józefa Guzdka o przyznaniu medalu Milito pro Christo, Bernardowi Ładyszowi, żołnierzowi wileńskiej AK, wieloletniemu członkowi Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, śpiewakowi operowemu i aktorowi. Laureat ze wzruszeniem przyjął wyróżnienie. Łamiącym się ze wzruszenia głosem podkreślał, że właśnie dzięki wojsku jego kariera nabrała skrzydeł. - Bądźmy dumni z wojska! - wołał.

Dyplom Benemerenti - "dobrze zasłużonym” - został ustanowiony w 1995 roku przez biskupa polowego Wojska Polskiego, Sławoja Leszka Głódzia. W tym roku nagroda przybrała postać statuetki zaprojektowanej przez artystkę z Wrocławia, Irenę Jermakowicz-Cieżkowicz. W 2012 roku nagrodę stanowiła mosiężna plakieta z obrazem katedry polowej i symbolem ordynariatu; wcześniej był to dyplom i puchar.

W poprzednich latach Benemerenti otrzymali między innymi: ks. dr prałat Wojciech Łazewski - dyrektor Caritas Polska, Andrzej Przewoźnik, kardynał Stanisław Dziwisz (2006), Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko”, Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego, arcybiskup Józef Kowalczyk, Ryszard Kaczorowski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna. W ubiegłym roku dyplomem Benemerenti zostały uhonorowane: Wojskowy Instytut Medyczny, Papieski Wydział Teologiczny oraz Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne. Przyznaniu nagród Benemerenti towarzyszy odznaczenie Medalem "Milito Pro Christo" za działalność na rzecz dobra publicznego, upowszechnianie standardów moralnych i działanie zgodne z wartościami chrześcijańskimi. Galę uświetnił koncert kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

Przemysław Goławski, IAR,PAP, gs

Czytaj także

Nagroda Benemerenti dla WAT i strażaków

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2011 19:21
Wojskowa Akademia Techniczna oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowa Straż Pożarna zostali laureatami dorocznej nagrody Ordynariatu WP.
rozwiń zwiń