W sumie napisał on 14 encyklik, które dotyczyły zarówno zagadnień teologicznych, jak i społecznych.
W encyklice "Laborem Exercens", która ukazała się w 1981 roku, pisał że sprawiedliwa płaca jest konkretnym sprawdzianem sprawiedliwości całego ustroju. Tłumaczył, że system pracy trzeba tak organizować aby uszanowane były wymogi osoby i formy jej życia, przede wszystkim domowego.
- W tej encyklice możemy znaleźć piękne stwierdzenia, że człowiek jest zaproszony przez Pana Boga do uczestniczenia w fakcie stwarzania świata, w sposób rozumny i odpowiedzialny – tłumaczył ks. Bogdan Bartołt.
Encyklika "Fides et ratio" to zwieńczenie regularnych spotkań papieża z naukowcami. Na długo przed tym, zanim Karol Wojtyła został głową Kościoła, prowadził wiele dyskusji na tematy wiary i nauki, m.in. w mieszkaniu prof. Jerzego Janika.
- Fizyka w naszych dyskusjach stawała się partnerem filozofii i teologii. Szczególnie teoria mechaniki kwantowej. Kiedy Karol Wojtyła został papieżem, to zaproponował mi, żebyśmy kontynuowali nasze spotkania. On uważał, że księga przyrody i Pismo Święte wzajemnie się uzupełniają, tylko nie zawsze potrafimy tę spójność dojrzeć – wspominał naukowiec w "Sygnałach Dnia".
(pp)
Aby wysłuchać audycji Karoliny Wichowskiej i Grzegorza Krakowskiego, wystarczy wybrać "Człowieka można zrozumieć tylko poprzez Chrystusa" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.