Redakcja Programów Katolickich

Tajniaczki Pana Boga

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 16:00
Uroczystość Ofiarowania Pańskiego tradycyjnie zwana Matki Bożej Gromnicznej, to także Dzień Życia Konsekrowanego. Tegoroczny ma szczególny charakter, przypada bowiem w ogłoszonym przez papieża Franciszka - roku poświęconemu Życiu Konsekrowanemu. Warto w tym czasie przyjrzeć się bliżej wszystkim „szczególnie ofiarowanym Bogu”.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Osoby, które wybrały drogę życia konsekrowanego, realizują swoje powołanie na różne sposoby. Spotykamy je w szkołach, szpitalach, domach opieki itp. Księża, zakonnicy, siostry zakonne. Jedni ukryci za murami klasztoru, inni przeciwnie: aktywni i obecni na zewnątrz.

Według statystyk na całym świecie żyje obecnie ok. 950 tysięcy osób konsekrowanych, z czego ok. 35 tys. w Polsce. Prawie 19 tys. to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń żeńskich. Ok. 12 tys. osób konsekrowanych to zakonnicy. Z kolei w 83 klasztorach kontemplacyjnych jest 1320 mniszek kontemplacyjnych, które żyją za klauzurą

Jak zauważył ks. Krzysztof Ołdakowski, rok życia konsekrowanego, to dobra okazja do poznania osób, których obecność niezmiennie od stuleci wpisana jest w naszą tradycję – Benedyktyni, franciszkanie, jezuici, pijarzy, cystersi, dominikanie, budowali nie tylko klasztory, ale organizowali również szpitale, tworzyli szkoły. Często nie uświadamiamy sobie jak wielki jest ich wkład w budowanie naszej cywilizacji – powiedział ks. Krzysztof Ołdakowski w audycji „Familijna Jedynka”, w radiowej Jedynce.

Prace, które wykonują siostry w zakonach kontemplacyjnych, nie cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem, dlatego często o ich utrzymaniu czy przetrwaniu, decydują zbiórki pieniędzy. - Z nami karmelitankami jest tak jak z sercem. Na co dzień człowiek nie myśli czy coś się z nim dzieje, czy nie. Grunt, że bije, bo to zapewnia człowiekowi życie. Od naszego zjednoczenia z Jezusem, od modlitwy, zależy życie Kościoła. Moim powołaniem jest bycie karmelitanką schowaną – powiedziała jedna z sióstr mieszkająca w zakonie kontemplacyjnym w Nowych Osinach koło Mińska Mazowieckiego. - Decydując się na życie zakonne trzeba zostawić wiele cennych, ludzkich spraw, ale cel jest ważniejszy, ponieważ karmel jest spotkaniem z Jezusem i to nadaje niepowtarzalny sens naszemu życiu.

Ale nie tylko ubrani w habit, realizują się w życiu konsekrowanym. Siostra Magda z niehabitowego Zgromadzenia Zakonnego Sług Jezusa tłumaczy, że istotą życia zakonnego, nie jest to, że osoba nosi habit, ale pozytywna odpowiedź na Boże wezwanie. - Jestem siostrą zakonną, ale to jest tajemnica mojego serca. Nie nosimy żadnych widocznych oznak konsekracji. Jesteśmy tajniaczkami Pana Boga- śmieje się s. Magda. – Realizujemy swoje powołanie żyjąc radami ewangelicznymi, czyli składając śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

- Życie zakonne to wielka przygoda z Bogiem. To nie jest jakiś wyuczony sposób bycia. Wartość życia zakonnego przejawia się w tym, że jest to wielka przestrzeń osobistego spotkania z Bogiem – dodał ks. Krzysztof Ołdakowski.

Jak podkreśliła s. Magda, każdy chrześcijanin jest osobą konsekrowaną i ofiarowaną Bogu przez chrzest święty, nieważne czy jest to powołanie do małżeństwa, czy do życia konsekrowanego. - Najważniejsze by stał za tym Bóg. Szczęściem człowieka jest to by odczytać te powołanie i za nim pójść – dodała.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zapraszają Małgorzata Bartas – Witan i ks. Krzysztof Ołdakowski.

 

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Małgorzata Bartas – Witan i ks. Krzysztof Ołdakowski

Data emisji: 01.02.2015 r.

Godzina emisji: 06.00

 

kawa

 

Czytaj także

Sondaż: rekordowe poparcie dla papieża i dla Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 13:25
Aż 89,6 proc. Włochów popiera papieża Franciszka - wynika z raportu Instytutu Badania Opinii Eurispes. Popularność ta sprawiła, że cały Kościół katolicki cieszy się nienotowanym od lat wyjątkowo wysokim zaufaniem; ufa mu ponad 62 proc. Włochów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papież Franciszek: ksiądz nie musi być "Supermanem"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 12:19
Podczas mszy Krzyżma w Wielki Czwartek, który jest świętem kapłanów, papież Franciszek powiedział, że ksiądz nie musi być "Supermanem" i nie może "flirtować" ze światowym życiem. - Pasterz musi pachnieć owcami, a nie drogimi perfumami - dodał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedziela Miłosierdzia Bożego - "Przebaczam i proszę o wybaczenie"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 16:00
Na samotność, bezradność, niepokój, biedę - nie tylko tę materialną, jest jedna recepta - Miłosierdzie Boże.
rozwiń zwiń