Redakcja Programów Katolickich

Drabina marzeń

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2024 06:00
Każdy ma swoje marzenia. Często tylko brakuje nam odwagi, by za nimi wyruszyć. Począwszy od podjęcia nowej pracy, czy podążenia za głosem powołania. Zatrzymuje nas często lęk, że to może się nie udać. Czy i do czego potrzebujemy marzeń? Czy wiara ‘karmi się’ marzeniami?
Audio
zdj.
zdj.Foto: Song_about_summer/Shutterstock

Swoimi poszukiwaniami i odkryciami w podążaniu za marzeniami dzielą się nasi goście:

Ewelina Chełstowska – inicjatorka przestrzeni społecznościowej dla kobiet "Urzekająca.pl". Podpowiada jak dobrze korzystać z marzeń. Autorka książki "MasterClass kobiecości”,  chce dodać kobietom otuchy, nadziei i wiary w to, że zmiana na lepsze zawsze jest możliwa, a odkrywanie piękna własnej kobiecości może być wspaniałą przygodą. Droga pod prąd, wbrew powszechnym opiniom i ocenom innych ludzi może być  wyborem, na który każdą z nas stać. Potwierdzają to  historie  kobiet, które z bardzo trudnych życiowych doświadczeń wzięły lekcję i śmiało poszły naprzód - za rękę z Bogiem drogą według własnych zasad.

Ks. Mieczysław Nowak – duszpasterz, poeta, pisarz, emerytowany proboszcz, ceniony rekolekcjonista,  odpowiedzialny przez wiele lat za „Ruch dla nowego świata”. Dzieli się swoim kapłańskim doświadczeniem także o tym jaką rolę w życiu wiary pełnią marzenia. Czym różnią się od pragnień?  Jak wieść „Wspaniałe życie”,  „Aby pełniej żyć”? (wedle tytułów jego wybranych książek). 

Malina Stahre-Godycka – słuchaczka Familijnej Jedynki, od kilkudziesięciu lat mieszkająca w Szwecji. Z zamiłowania pisarka. W swojej najnowszej książce „Wyznania.  Tego nie mogłam przewidzieć”, opowiadając o swoich pierwszych latach na Zachodzie dzieli się doświadczeniem poszukiwania miejsca w świecie - nie tylko w wymiarze geograficznym.  I daje swoistą receptę na spełnione marzenia: Nawet jeśli nic nie dzieje się po naszej myśli, to trzeba poczekać… i mimo wszystko wspinać się razem po stromych zboczach czy to miłości, czy to nadziei, czy wiary. Nie mogłam przewidzieć, co się będzie działo dalej. A teraz, z perspektywy lat widzę, że wszystko miało sens, że warto wierzyć…

Zaprasza Małgorzata Bartas-Witan


Posłuchaj
46:01 [ PR1]PR1 (mp3) 15 grudzień 2024 06_12_19.mp3 familijna jedynka cz.1

Posłuchaj
44:33 [ PR1]PR1 (mp3) 15 grudzień 2024 07_13_16.mp3 familijna jedynka cz.2

Posłuchaj
39:51 [ PR1]PR1 (mp3) 15 grudzień 2024 08_18_38.mp3 familijna jedynka cz.3

   

 

III godzina

WAŻNE SPRAWY / Małgorzata Glabisz-Pniewska

43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – obchody tego dnia w Katedrze Polowej WP, etos żołnierza i rola kapelana wojskowego - perspektywa historyczna i współczesne wyzwania. Gość Ważnych Spraw - ks. dr Zbigniew KĘPA - rzecznik Prasowy Ordynariatu Polowego

 

Posłuchaj
09:55 [ PR1]PR1 (mp3) 15 grudzień 2024 08_22_19.mp3 ważne sprawy

 

MAGAZYN Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Audiencja Papieża

S.O.S. dla Ziemi Świętej

Ingres warszawski abp. A. Galbasa

Religia w szkole – stanowisko KEPu

Sytuacja chrześcijan w Syrii

Posłuchaj
10:23 [ PR1]PR1 (mp3) 15 grudzień 2024 08_41_44.mp3 magazyn z życia kościoła
 

***

Tytuł audycji: Familijna Jedynka

Prowadzący: Małgorzata Bartas-Witan

Data emisji: 15.12.2023 r.

Godzina emisji: 06.00

 

 

 

Czytaj także

Kardynał budujący mosty

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 08:00
We wrześniu minęła kolejna rocznica śmierci przyjaciela św. Jana Pawła II, byłego metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego, pierwszego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie - kardynała Mariana Jaworskiego, który zmarł w 2020 roku, w wieku 94 lat. W audycji  przybliżymy postać wybitnego metropolity i powrócimy do archiwalnych rozmów z kardynałem, który w trudnych czasach przełomu budował mosty między Wschodem a Zachodem. Powiemy też o niebagatelnej roli, jaką odegrał odbudowując Kościół katolicki na dawnych Kresach.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy religia i Kościół oddala od Boga

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2024 08:00
Badania socjologiczne pokazują, że ludzie coraz częściej odchodzą nie tylko od Kościoła, ale także od wiary. Jedni po prostu porzucają coś, co od dawna nie przemawiało im do przekonania i w końcu stało się obojętne. Dla innych jednak odejście wiąże się z poczuciem wyzwolenia i ulgi. W audycji stawiamy pytanie o takie sposoby prezentowania wiary i jej praktykowania, które zasłaniają Boga, a samego człowieka albo pozostawiają obojętnym albo nakładają na niego ciężary nie do udźwignięcia. Gościem audycji jest m.in. psycholog dr Andrzej Molenda, autor książki, która stała się ważną inspiracją dla podjęcia tego tematu (Kiedy wiara oddala od Boga)
rozwiń zwiń
Czytaj także

I niedziela adwentu ze św. Barbarą

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2024 06:00
Postać Barbary na początek drogi adwentowej. Z jednej strony Barbórkowe uroczyste msze święte, kultywowanie tradycji, rodzinne spotkania śląskie, a z drugiej  św. Barbara z Nikomedii, patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Czy oba tematy łączy jakiś wspólny wątek? Czy dziś - kiedy górnictwo odchodzi w niepamięć - ma jeszcze znaczenie etos pracy i trudu górniczej pracy? O adwentowym prostowaniu dróg opowiadać będą ks. Bartosz Pikul – proboszcz bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, a o śląskim aspekcie adwentu, Barbórce i św. Barbarze opowiedzą Ślązaczki - Dorota Szatters  i Beata von Schagen – znawczyni i propagatorka barbórki oraz postaci św. Barbary.
rozwiń zwiń